View Single Post
  #12  
Vechi 31.08.2023, 22:46:57
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Eu nu îi judec pentru desfrânări sau ce păcate or mai avea. Am eu destule păcate proprii și sunt nedemn să judec. Dar aici nu e vorba de tentații, e vorba că te duci la vot și te întreabă dacă ești de acord cu uciderea unui suflet omenesc prin avort. Nu se pune problema de tentații și slăbiciuni duhovnicești de care suferim toți, se pune problema de educație, dacă înțelegi că Biserica este foarte clară pe acest subiect și nu ai voie să aprobi așa ceva. Zice Mântuitorul că păcatul de neiertat este blasfemia împotriva Duhului Sfânt.
Votul e direct proporțional cu traumele și modul de viețuire al omului, unii sunt lacși, comozi spre nesimțire în viața morală, nu vor să facă niciun fel de jertfă, nu-și asumă nimic nici copil și atunci se identifică cu modele de tip neoliberalism.
Unii au traume de la divorț sau pt că nu s-au putut căsători și evident vor vota cu sete niște liberali cărora nu le pasă de căsătorie de ex.


Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu e vorba de slăbiciuni trupești sau duhovnicești, este vorba de a înțelege niste lucruri fundamentale ortodoxiei din care ei susțin că fac parte. Tot la fel cu Sfintele Taine care stau la fundația credinței ortodoxe. Homosexualii să fie ajutați să nu păcătuiască, nu să fie încurajați ba chiar binecuvântați în desfrâu!
Ei nu pleacă decât din vreo patru motive în US,
1.bani,
2 să scape de traume sau experiențe neplăcute în România sau țara ortodoxă de naștere,
3 pt că nu mai au rude și nu-i mai leagă nimic de România, sau țara ortodoxă de naștere

4. rar din prigoană de tot felul.

Când vrei să faci bani cu orice preț nu prea ai scrupule, nici cu privire la viață, familie șamd, când fugi de traume poate chiar un model disfuncțional de familie te-a aruncat în brațele progresiștilor.

Cine are pretenția să i se aducă Athosul la picioare în SUA e desprins rău de realitate.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 31.08.2023 at 22:51:59.
Reply With Quote