View Single Post
  #8  
Vechi 16.11.2023, 22:08:00
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Ca iti faci rau singur daca te indepartezi de Biserica e clar. Dar noi suntem chemati sa iubim pe toata lumea si deci sa le vrem binele. Nu poti sa zici "nu vrei, treaba ta". Asta arata indiferenta fata de lume, nu iubire.
Omul pierde mai mult dacă stă departe de Har, decât eventuale pierderi financiare pt o parohie sau alta.
Ideea a ce am zis e că și dacă vii, dar ai cuget nebisericesc, ai ciudățenii de credințe și de ideologii în cap, în general mă refer, tot departe de Biserică ești.

Și Iuda era lângă Hristos, dar cu cugetul era dezlipit de El, nu i-a folosit prea mult proximitatea, dar nu înseamnă că ceilalți apostoli care au stat aproape nu s-au folosit.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Iubirea vrea sa ajute in cel mai sporitor fel, sa zici doar ce poate zidi. Aici nu e vorba despre ce e bine sau rau (asta stie doar Biserica in intelepciunea ei si a spus ca preotia e doar pentru barbati), e vorba de navigarea unei situatii culturale care pierde credinciosi.
Credincioși se pierd oricum, a fost un val copleșitor între 1990 și 2000 de cercetare a Bisericii și după aceea s-a stins cu accelerare după 2007 aderarea la U.E. culmea e că pr Cleopa profețise că se vor deschide granițele și se vor goli unele mănăstiri că va pleca tineretul.

Apoi a mai fost un val de oameni care căutau parohii și comunități pe afară dar se stinge și acela, cei care aveau 18 ani în 2007, acum au 35 și peste 10 ani vor avea 45 și tot așa se vor stinge toate generațiile în care erau câte 33 de elevi în clasă, cu clase de la litera A-la litera G-H.

Poate nici noi doi dacă eram la cârma Bisericii între 90-2007 n-am fi știut cum să gestionăm succesul, parohii s-au construit și se vor mai construi cu țârâita pe ici pe colo în orașele de peste 200.000 de locuitori, dar parcă ceva s-a rupt după aderarea la U.E.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote