View Single Post
  #26  
Vechi 08.01.2024, 15:20:35
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
"Protestantism is a branch of Christianity that follows the theological tenets of the Protestant Reformation, a movement that began in the 16th century with the goal of reforming the Catholic Church from perceived errors, abuses, and discrepancies." - Wikipedia

Te rog invata ce este protestantismul si cine a fost Martin Luther. La vremea aceea intr-adevar era coruptie in Biserica Catolica, bine si in ziua de azi se intampla lucruri oriunde: si la ortodoxi, catolici si protestanti de orice denominatie.

Eu intru doar la subiectul cu iad si rai, ca nu am timp sa vorbesc si de restul.

Ai spus ca nimeni nu ajunge in iad sau rai. Iisus cand a fost rastignit, el a mers in IAD sa predice tuturor oamenilor care au murit inaintea sa si nu l-au cunoscut! Dovada ca Iadul EXISTA si ca oamenii ajung acolo datorita faptelor lor. La fel si in Rai sunt cei buni. Nu stiu cine ti-a insuflat aceasta ideologie, dar sunt de acord cu ce zice Rappy, I'm sorry. Poate iti raspund si altii.

Dau cel mai simplu exemplu cu Mantuitorul Iisus Hristos si Iadul:
Coborarea la iad a Mantuitorului (in ziua de Sambata inainte de Inviere, la noi la TRADITIE cu o zi inainte de aceasta zi se tine POST NEGRU in VINEREA MARE) are ca temei scripturistic marturia Sfantului Apostol Petru, care spune in prima sa epistola ca Hristos:

"Omorat fiind cu trupul, dar viu facut cu duhul, cu care S-a coborat si a propovaduit si duhurilor tinute in inchisoare" (I Petru 3, 18-19). El afirma deci ca in rastimpul dintre moarte si inviere, cand trupul Sau zacea in mormant, Hristos a coborat cu sufletul Lui indumnezeit printre cei adormiti, tinuti pana atunci sub stapanirea celui rau, si le-a propovaduit cuvantul Evangheliei.

Pe langa asta, sunt marturii de tot felul, oameni care au murit, preoti sau oameni de rand care au avut experienta Iadului, si s-au intors cand au spus cum este timpul acolo. 3 secunde in viata noastra sunt 300 de ani in Iad....nu ai idee, din descrierile celor care s-au intors nu au cuvinte, nici imaginatia nu poate reproduce ce este acolo. Nu exista timp normal acolo: https://www.aparatorul.md/despre-cal...-in-suferinta/

Dupa explicarea mai marelui Arsenie Boca, care a avut darul Inaintevederii, si clarviziunii de la Dumnezeu, Iadul e un loc unde oamenii care au pacatuit prin patimi, nu vor scapa de ele. Un betivan alcolist (chiar daca crede in Iisus, dar faptele lui sunt contra), care nu se lasa de bautura, la moarte, sufletul va fi judecat si trimis in Iad, iar acest suflet fiindca a avut patima bauturii, va simti nevoia de a bea alcool, dar nu isi poate potoli nevoia de a bea alcool, si va fi mereu chinuit, pentru ca nu mai are trup acest suflet sa isi satisfaca nevoia.

La fel si cu desfranarea, la fel....astea sunt patimile.

Spui de traditii. Ce ti se pare anormal la traditiile noastre ortodoxe fiind: posturile de peste an, sfintirea apei, sfintirea icoanelor, festania caselor? Trebuie sa citesti baiete toata istoria ortodoxa, incepand cu imperiul bizantin - Constantin Cel Mare, Sinoadele Ecumenice si etc.

Am gasit pe cineva pe TikTok care spunea ca parintii lui sunt ortodoxi, iar baiatul, el, a trecut la protestantism. Nu stiu, aici toti suntem anonimi, dar as putea sa imi dau seama cine esti, ca eu pe TikTok stau mai des decat pe forum aici. Ma asteptam sa apareti rand pe rand si pe forum aici. Ca na.
De ce ortodoxii cred ca atunci cand cineva moare este judecat imediat si trimis in iad sau rai? Unde isi are originea asta? ca Biblie nu exista asa ceva. Da mi tu un verset!

1 Tesaloniceni 4:16 "Căci Însuși Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel și cu trâmbița lui Dumnezeu, Se va coborî din cer și întâi vor învia cei morți în Hristos ."
Pe cine mai invie Mantuitorul daca cu totii am fost deja judecati?
Reply With Quote