View Single Post
  #22  
Vechi 13.02.2024, 15:28:50
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 793
Implicit


Răbdarea
de Arhim. Ilarion Argatu

O furtună se ivi
'N-al meu suflet într-o zi,
Ca să pună prăbușire
Întru toată-a mea zidire.

Dar veni atunci răbdarea
Și-mi aduse-mărbătarea,
Și cu ea am biruit,
Cale bună-am dobândit.

Citat:
În noaptea în care m-a îngăduit în chilia sa, Părintele avea 80 de ani. După ce am vegheat un timp ascultându-l, am ațipit. Când m-am trezit, Părintele se ruga. Nu dormise deloc. La 80 de ani, avea rugăciunea inimii și o forță pe care numai credința cea adevărată ți-o poate da. Prin Părintele, vas de mare cinste, s-au săvârșit numeroase minuni. Sub ochii uimiți ai credincioșilor, o femeie anchilozată, în cărucior, după trei zile de rugăciuni s-a ridicat și s-a întors acasă pe picioarele ei. Având nevoința Sfântului Calinic, Părintele postea adeseori dimpreună cu credincioșii, așa cum s-a întâmplat cu o femeie care își blestemase fiul. A postit 14 zile și, făcând în permanență molitvele Sfântului Vasile, copilul s-a vindecat. În chilia sa austeră de la Cernica, Părintele a făcut vindecări fără număr, a eliberat posedații de diavol – minune fără egal, a întors la credință o mulțime de oameni. Nimeni nu pleca de la el fără ajutor, fără întărire și nădejde. Din toate darurile pe care le primea, nu-și păstra nimic pentru sine. Ajuta săraci, mănăstiri îndepărtate, construia biserici, cum este cea de la Boroaia.

S-a mutat la cele veșnice, având pe buze un ultim și testamentar cuvânt: „Rugați-vă la Maica Domnului”. A adormit în liniște, înconjurat de credincioși, după ce în dimineața acelei zile s-a sculat zicând: „Cu mila lui Dumnezeu, voi pleca deseară”. S-a săvârșit într-o zi de marți. Pe 2 august ar fi împlinit 86 de ani.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote