View Single Post
  #48  
Vechi 16.02.2024, 13:46:20
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.310
Implicit

Psalmul puiului smintzisor naiv pripit,
care-L asteapta pe Iisus sa se coboare precum s-a suit ca evreii pe sfantul Ilie.

-De ce sfant asculti tu puiule crestin-ortodox, foarte ortodox?
-De un sfant de care asculta Biserica, de un sfant de care asculta sfantul Sinod.
-Cum il cheama? Spune-mi numele lui exact.
-Pai e vorba de sfantul care asculta de Domnul Iisus Hristos, de sfantul acela asculta si sfantul Sinod.
-De sfantul Andrei? De sf. Pavel? De vreun sfant Apostol? De preasfanta Fecioara Maria?
-Nu.
-Atunci de sfintii Trei Ierarhi, Ioan, Grigorie si Vasile, primii dintre sfinti?
-Nu.
-Atunci despre ce sfant e vorba?
-E un mare sfant incuibat acolo in sfantul sinod de care asculta toata turma de pastori si de acolo toate oile.
-Cum il cheama pe numele sau de sfant?
-E sfantul ala mare de care a ascultat si Sinedriul pe vremuri.
-De Moise? De Avraam? De Noe?
-Nu. Am impresia ca e vorba de ”sfantul” mare Erectic amestecat in afaceri necurate si oculte cu ”sfantul” Sinodescu care impreuna il urmeaza pe ”sfantul” Antichrist care sugruma, imprastie si instraineaza toate oile crestin-ortodoxe insa pastorilor cu crucea nu le mai pasa fiindca s-au prins ca doar banul si papa conteaza... si scaparea bineinteles.
-Ce...??????????????
-De sfantul asta foarte mare e vorba, si el ma face sa ma simt atat de bine, ca un mare sfintisor, si suntem fericiti ca toti ascultam de el si toti ii urmeaza toate indicatiile si indrumarile, el e sfantul nostru national modern, si vom fi un botez, o turma si un pastor, sau trei pastori asa ca in cantec, domnul Erectic, domnul Sinodescu si domnul Antihrist care s-au incuibat in cuibul cel mai sfant de unde ne vine lumina.
-Tu ai impresia ca lumina lor e Duhul Sfant?
-Nu, e mai mare, si asa se spune, ca de el trebuie sa se faca ascultare, pentru ca si sfantul Sinod asculta de sfantul Sinodescu ce nu se arata si sta ascuns ca sa se smereasca.
-Poate tu ai impresia ca e vorba de Tatal, ca numai El e mai mare sfant intre sfinti?
-Asa se zvoneste, cand se porunceste si se lucreaza, ca se face ascultare de parinti, de sfinti parinti, de sfantul parinte. Se poate ca se asculta de acela ca de un nou tata, se zice ca e acelasi cu ala vechi, da' mai mare.
-Nu cumva ala de care vrei sa zici e tatal minciunii, ala de care asculti tu puiule pierdut de mai marii tai? Vai tie!
-Nu te cred, cum sa fie tatal minciunii sfantul de care se asculta daca el ne spune ca pana atunci, pana vine Domnul, cand va cobora din Cer precum s-a suit, se asculta numai de eEl si pana atunci nu exista pe aici niciun Domn Iisus si niciun alt sfant mai mic sau mai mare sa se faca ascultare de altcineva, decat Tatal stie ce va fi si cum va fi cand va fi dar nu e aici sa ne spuna.
-Si atunci cand va fi sa fie asta, revenirea precum s-a suit, coborarea din Cer? Stie cineva daca va fi sa fie asta vreodata?
-Nu stie nimeni cand va fi insa pana atunci stam linstiti cu sfantul asta mare ca nu mai e nimeni mai mare sfant sau vreun alt sfant in zona sau pe pamant si putem face ce vrem si zice ce vrem despre oricine findca inca n-a venit Domnul din Cer precum s-a suit ca sa ne Pastoreasca cu un toiag de fier si sa ne spuna adevarul, ce si cum despre toate. Sigur ca cred ca o sa se coboare candva din Cer Domnul cu toiagul acela de fier si abea atunci o sa credem in El ca El e El, insa pana atunci nu credem in niciun alt sfant, in nicio Trambita si in niciun Cuvant ci doar in marele nostru sfant in care crede toata lumea si sfantul nostru sinod asa cum credeau si evreii in marele sfant cuibarit si atunci in sfantul sinedriu, si de el se facea ascultarea pana vine si sf. Ilie cu carul din Cer ca sa le indrepte pe toate. Pana nu-l vom vedea venind pe sf. Ilie coborand asa cum s-a suit la cer in carul de foc n-o sa credem in nimeni altcineva decat in sfantul asta incuibat acolo sus intre inaltii ierarhi care ne spune prin ei ce sa facem si incotro trebuie sa ne indreptam cu turma si cu tzara, ca de eEl asculta toata lumea si sfantul nostru sinod si toti preotii asa ca sfantul sinedriu ca sa fim toti un botez, o turma si un pastor, sa ne gaseasca Domnul uniti sub pastorul asta ascuns, un foarte mare sfant, pana cand revine Iisus din cer precum s-a suit.
-no comment, mirare, stupoare, scarpinare in cap ????
-N-ai inteles despre cine vorbesc? De ce ma mai intrebi daca nu poti pricepe?
-Am o vaga banuiala, am impresia ca tu vorbesti despre sfantul Sinsinod, da, pentru unii ca tine e mai mare ”sfant” ca Dumnezeu si ca Duhul Sfant si cine nu face ascultare de eEl asa ca Sfantul Sinod zboara afara din Biserica, asa cum au zburat toti inconvenientii pe vremea inchizitiei sau mai inainte, asa cum a zburat Bartimeu afara din Templu. In eEl crezi? In ”sfantul” asta?
-Asa ma invatza... asa mi se cere... si ce pot eu sa fac? Sunt prea mic si prea slab sa ma opun. Iar cand vine vorba de englezi, de America, de Europa si de NATO... cum o sa vreau sa tradez? Mai ales ca imi plac toate filmele de pe Netflix si m-am imprietenit cu toti neoprotestantii si socializam eficient.
-Pacat.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 16.02.2024 at 15:28:14.
Reply With Quote