View Single Post
  #2  
Vechi 04.04.2008, 14:30:41
Luca2 Luca2 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2008
Mesaje: 12
Implicit

Sfantul Ioan Gura de Aur in "Omilii la Matei" (PSB 23 , pag. 623):
"Si Eu iti spun:"Tu esti Petru si pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea". Adica pe credinta in marturisirea lui Petru."

"Ceea ce numeste <<piatra>>, printr-o asemanare de nume, socotesc ca nu e nimic altceva decat credinta neclatinata si foarte puternica a ucenicului pe care s-a rezemat si fixat, cu neputinta de a cadea, Biserica lui Hristos, ramanand nedaramata de portile iadului."
(Sf. Chiril al Alexandriei, "Despre Sfanta Treime", PSB 40, pag. 142)

Fer. Augustin
"Nu pe tine, care esti Petru, ci pe piatra pe care tu ai marturisit-o, pe piatra pe care ai recunoscut-o zicand: Tu esti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu celui viu, pe acea piatra voi zidi Biserica Mea. Tu te vei zidi pe Mine, nu Eu pe tine. Cei ce voiau a fi ziditi pe oameni ziceau: Eu sunt al lui Pavel, eu al lui Apollo, eu al lui Chefa, adica al lui Petru; dar cei ce nu voiau a fi ziditi pe Petru, ci pe Piatra, ziceau: Eu sunt al lui Hristos."

Sf. Ambrozie in "Despre Intrupare"
"Credinta este temelia Bisericii, caci nu de persoana, ci de credinta lui Petru s-a zis ca portile iadului nu o vor birui pe ea. Marturisirea credintei este cea care a invins iadul."

Sfantul Teofilact in "Talcuire la Evanghelia dupa Matei" (Editura Sophia 1998, pag.99-100):
"Si Eu zic tie ca tu esti Petru si pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui (Mt. 16,18 ). Domnul ii rasplateste lui Petru dandu-i lui mare plata, a se zidi Biserica pe marturisirea lui. Caci, de vreme ce Petru L-a marturisit pe El ca este Fiul lui Dumnezeu, aceasta marturisire va sa fie temelia celor ce cred, caci tot omul care vrea sa zideasca casa credintei pune ca temelie aceasta marturisire. Caci oricate fapte bune am zidi, daca temelie nu vom avea dreapta marturisire, subred vom zidi."

Iar Meletie Pigas, patriarhul Alexandriei, talcuieste astfel aceste cuvinte:
"Nu zice: pe tine, Petru, voi zidi Biserica Mea, ci ii spune: Tu esti Petru, de la piatra pe care ai marturisit-o. Si pe piatra aceasta voi zidi Biserica Mea. Iar piatra era Hristos, zice dumnezeiescul Pavel ( I Corinteni 10, 4 ) . Deci pe piatra marturisita de Petru zideste Hristos Biserica, adica pe Sine insusi. Iar ceea ce zice catre unul: Si iti voi da cheile imparatiei, trebuie sa se inteleaga pentru toti. Caci Mantuitorul pe toti i-a intrebat: Cine zic oamenii ca sunt Eu, Fiul Omului? Si ei raspund: Unii Ilie, iar altii unul dintre prooroci. Si iar ii intreaba: Dar voi cine ziceti ca sunt? Deci pe toti ii intreaba si pentru toti raspunde Petru, facandu-se gura a tuturor: Tu esti Fiul lui Dumnezeu. Si pentru toti, deci, primeste raspunsul Mantuitorului."


"Vrand a indrepta in Petru cusurul grairii impotriva, Hristos ingaduie ca acest apostol sa se lepede... Ascultati ce ii zice: <<M-am rugat pentru tine, ca sa nu piara credinta>> . El ii graieste astfel pentru a-l misca cu mai multa putere si a-i arata ca mai grea va fi caderea sa decat a celorlalti, si ca va avea nevoie de un mai mare ajutor. Caci era in aceasta un indoit pacat: al grairii impotriva si al inaltarii mai presus de ceilalti ucenici. Era chiar si un al treilea, mai grav, acela de a se bizui cu totul pe propriile puteri. Pentru a vindeca pe Petru, Mantuitorul il lasa sa cada si, punand de o parte pe ceilalti ucenici, ii zice: << Simone, Simone, iata Satana v-a cerut ca sa va cearna ca pe grau>>;, adica sa va tulbure, sa va ispiteasca, << dar eu m-am rugat pentru tine, ca sa nu piara credinta ta >>. Daca Satana a cerut sa cearna pe toti apostolii, pentru ce Domnul nu zice tuturor << M-am rugat pentru voi >>? Au nu pentru cuvantul ce am aratat mai sus? Au nu i-a adresat cuvantul numai lui Petru singur pentru a-l misca si a-i arata ca va avea o cadere mai grea decat a celorlalti? (...) Cum dar a putut Petru sa se lepede de Hristos, cu toate ca Domnul S-a rugat pentru el? Hristos nu i-a zis: << ca sa nu te lepezi de Mine >>, ci: <<ca sa nu piara credinta >>;, ca sa nu piara cu totul."
(Sfantul Ioan Gura de Aur, Omilii la Evanghelia dupa Matei, Cuvantul 82)

Cuvintele "Paste mieii mei, paste oile mele ..."
"Aceasta nu s-a zis numai apostolilor si episcopilor, scrie Sf. Gura de Aur, ci si fiecaruia din noi (preoti), oricat de mic ar fi el, care a fost insarcinat cu purtarea de grija a turmei"
(Sf. Ioan Gura de Aur, Cuvantul 77 la Sf. Matei).
Reply With Quote