View Single Post
  #182  
Vechi 07.03.2024, 11:32:44
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit



Apropo, asta e 'biserica' cu 300 milioane factura la gaze.

Scuzati, dar catedrala e cat palatul parlamentului cand te uiti de jos.
Pe langa asta, preotul de acolo se plange, dar nu specifica daca a fost factura de regularizare sau e media lunara de iarna si nici nu spune ca are sau nu ajutor de la BOR sa plateasca din utilitati. Adevarul prin omisiune tot minciuna este. Poate nici nu a dat indexul la gaz lunar. E povestea vesnica a romanului care din nepasare, nu a urmarit trendul din ultimii 2 ani in care doar cei ce nu au dat indexul lunar au primit facturi umflate si au aparut in presa sa se planga ca sunt persecutati pe nedrept. O sa mai persiste trendul asta ani buni pana se desteapta toti.
Eu inteleg situatia lor acolo la biserica, dar clujul este un oras cu salariu mediu de 4 ori mai mare decat in orasul meu excrement. Eu am fost iarna asta chibzuit si am strans din buci si mi-a venit la gaz mai putin media fata de anul trecut.
Am fost chibzuit si am trecut la hidroelectrica unde am cel mai ieftin curent, am incetat sa mai incalzesc casa noaptea(la casa e foarte frig fata de bloc) si am tinut calorifer electric cu termostat pe 17 grade doar in camera in care dorm.
Ziua am dat drumul la gaz timp de 12 ore din care in medie am setat in asa fel incat centrala sa mearga 5-6 ore in functie de temperatura de afara. In felul asta factura gaz+curent e mai mica fata de anul trecut gaz.
Recomandarea generala la catedrala acolo e sa-si puna panouri electrice radiante ca sa nu le fie frig, nu lemne ca e oras, nu gaz.
Eu sincer sunt curios cat ii vine lu' Daniel intretinerea la bucuresti in noua catedrala. Posibil sa fie tot la radel legati.
__________________
13. Dar având același duh al credinței, - după cum este scris(in psalmi): "Crezut-am, pentru aceea am și grăit", - și noi credem: pentru aceea și grăim,
14. Știind că Cel ce a înviat pe Domnul Iisus ne va învia și pe noi cu Iisus și ne va înfățișa împreună cu voi.
(Epistola 2 către Corinteni Cap 4)
Reply With Quote