View Single Post
  #49  
Vechi 07.03.2024, 21:55:10
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.027
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Demetrius
Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Una e ce spui tu aici și ce ai spus mai devreme. Mai sus ai zis „nu ajunge el însuși la Infinit, adică la Dumnezeu” ceea ce e adevărat (nu are cum să ajungă la Dumnezeu fără ajutor divin), acum zici că nici nu ajunge să-L caute ceea ce nu e adevărat (îl caută (câteodată fără să știe) dar nu poate ajunge fără ajutorul lui Dumnezeu)...
Mi-e jenă mie de încăpățânarea ta de a contrazice până și Scriptura din care ți-am citat (Rom3,10-18) din care prescurtez acum ceea ce spui că n-am spus: ”Nu este drept nici unul... nu este cel ce caută pe Dumnezeu... nici măcar unul nu este.”

Cine a zis că e cineva drept?
În niciun caz Pavel, care îți zice ție că ”nu este cel ce caută pe Dumnezeu, nici măcar unul nu este.” Nu ție îți zice?

Te ascunzi după deget ca să nu pui în inima ta Scriptura, iar mie-mi răspunzi cu deviere ”la mantinelă” (ca la hochei).

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul

E perfect rațional să vrei să intri în comuniune cu Creatorul, e irațional să nu vrei.
Așa este, însă numai cu ajutorul Duhului Sfânt se realizează comuniunea, nu pur și simplu datorită firii naturale omenești,ci numai după înduhovnicirea ei.


Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Mă plictisesc aberațiile astea, nu te da văzător cu duhul că nu știi ce cred eu și ce e în inima mea...
Păi tu ai demonstrat aici ce crezi și ce e în inima ta.
Tu zici.”
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 08.03.2024 at 00:23:37.
Reply With Quote