View Single Post
  #87  
Vechi 18.03.2024, 22:23:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.189
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul

Unde am negat eu ce ai scris despre Odessa?
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ucraina nu are cum sa fie formata din teritorii rusesti, pentru ca rusii au ajuns prima data in estul Ucrainei la sfaristul secolului XVII, in aceeasi perioada in care intrau si hansburgii in Transilvania. Si eu ocupat estul Ucrainei tot prin minciuna si viclenie, la fel cum au luat Basarabia. Ucrainenii au cerut protstia Rusiei dupa ce i-au batut pe polonezi si astia dupa un timp i-au ocupat de tot. Iar vestul Ucrainei a fost luat de rusi la sfarsitul secolului XVIII, cu putin timp inainte sa ia si Basarabia.
Uite aici, vezi Odesa e fondată de ruși, punct, de altfel și Kievul era considerat rusesc nu ucrainean atunci când a fost geneza rusă, nu văd de ce se tot amestecă șerpește temele astea.

Dacă Rusia a venit spre finele sec 18 în Ukr, Ucraina când a fost vreodată la dimensiunea teritorială din anii 90 aud ?

Adică la unii să folosești argumentul ăsta, dar pentru o țară care nu a câștigat niciun război dar se comportă de parcă e Imperiu cu etniile conlocuitoare, în speță Ucraina se găsesc tot felul de subterfugii, scuze.

Din ce văd în afară de Stalin care a înfometat populația, toți dictatorii ruși până în anii 90 au favorizat Ucraina, ba chiar i s-au făcut cadouri generoase în 1990, dacă Ucraina se desprindea din URSS fără Donețk,Luhansk, Kherson, Zaporoje, Odessa, Crimeea, nu mai era atâta vitriolare și falsă pudibonderie.

Rusia spre deosebire de români și alte țări nu se sfiește să țină cu dinții de ce a câștigat cu sânge, asta e diferența, noi trebuia să avem mentalitatea de a ne salva românii din comunitățile istorice cu orice cost, și nu ne-am apărat nici prin cultură, nici prin alte instituții, nici militar.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si ce legatura are asta? Daca un roman isi construieste o casa in Italia inseamna ca Italia apartine Romaniei? Doar rusii si maghiarii au astfel de pretentii, sa reocupe toate teritoriile pe care le-au avut cansva in stapanire. Regatul lui Burebista a continut toata Ungaria, dar noi nu vrem sa o recapatam. Ce legatura are si faptul ca unii ucraineni erau pro rusi si altii proocidentali? Noi vorbeam de etnia lor. E o regiune care are un procent mai mare de rusi, Crimeea, avea 50% rusi, dupa ce Stalin a deportat toti tatarii de acolo, impreuna cu alte nationalitati. Odessa a fost la inceput un sat de romani, care se numea Moldoveanca. Chiar si in Transnistria erau 70% romani inainte sa o ocupe Rusia, la sfarsitul secolului XVIII.
Așa nici pe ruși nu i-am văzut să aibă pretenții la Nisa sau la Cipru deși au pe acolo mulți proprietăți.

Are legătură că sunt divizați estul de vest, înseamnă că regimul de la Kiev e nemilos cu estul, mai ales cu zona Donețk și Luhansk care au fost permanent sub asediu când au votat să se rupă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 18.03.2024 at 22:26:23.
Reply With Quote