View Single Post
  #24  
Vechi 20.04.2024, 02:48:06
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.680
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Toți monahii (eremiți sau chinoviți) erau sub un chiriarh al locului, ierarhia este fundamentală Ortodoxiei, fiind dezvoltată explicit de Sf. Dionisie Areopagitul. Doar protestanții nu cred în ierarhie și sunt vai de capul lor.
Da bine, ierarhia bisericeasca este cu totul altceva, tine de acea societate care urmeaza. Eu vorbeam de stapanii si sefii care altceva nu stiu decit sa-si umple buzunarele de bani.
Pina si intre iisus si Apostoli exista o ierarhie fireasca, Dumnezeiasca care-i cu totul altceva.



Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Asta da, nu e rea, adevărul e că oricum nu deținem nimic cu adevărat pe pământul ăsta.

Menirea noastră e să ne mântuim și asta cu siguranță include ascultarea de Biserică sub ce formă este ea dezvăluită de Dumnezeu nouă (duhovnic, stareț, ierarh, aproapele, etc.).
Cea mai dureroasa schimbare si lovitura data tatalui minciunii si a mamonei va fi desfiintarea propietatii private, cauza fundamentala a violentei, a agresiunii omului de catre om, a razboielor si a tuturor relelor. Si o sa vedeti ca nu vor exista standarde duble. Un sistem pentru prostime si altul pentru bogati. DIn ce se vede schimbarile vor fi fara precedent istoric Va fi aplicata intregii lumi. Vremea oligarhilor este pe sfirsite!

Da, absolut, ascultarea de Biserica si de legile lui Dumnezeu este sfinta!
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.

Last edited by cozia; 20.04.2024 at 02:54:42.
Reply With Quote