View Single Post
  #104  
Vechi 25.04.2008, 08:42:00
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valivalivali
"Curateste-ma cu isop, si voi fi curat;spala-ma, si voi fi mai alb decît zapada."
......
"Nu ma lepada dela Fata Ta,si nu lua dela mine Duhul Tau cel Sfînt.
Da-mi iaras bucuria mîntuirii Tale,si sprijineste-ma cu un duh de bunavointa!"
Ps 51:7,11
Aici David vorbeste de bucuria mantuirii care revine in inima dupa ce esti curatit de pacatele tale.Si omul lui Dumnezeu,David era plin de mandrie?
Trebuie sa ne vedem pacatele, sa cadem in genunchi pentru iertarea lor, si daca ne inchinam "in Duh si in Adevar", atunci vom trai si noi ceea ce David a trait.Bucuria Mantuirii.Si siguranta din inima lui David va reveni si in inima noastra.
Poate ma intrebi daca ma compar cu David.Vreau sa spun ca ceea ce a facut David, putini dintre noi am facut: adulter+crima.insa Domnul a iertat pacatul sau:
Psalm 32:5. "?Atunci Ti-am marturisit pacatul meu si nu mi-am ascuns faradelegea. Am zis: ?Imi voi marturisi Domnului faradelegile!? Si Tu ai iertat vina pacatului meu."
scurt si sincer.Nu o viata intreaga, ci atunci!si asta scria David nu dupa ce a ajuns in ceruri, ci inca de pe cand era om, cu greseli si pacate ca si noi.
pacatele iti sunt iertate cat inca esti in viata.
Cand si cum a primit David iertarea pacatelor dar nu si ispasirea lor? Abia cand s-a marturisit proorocului si preotului Natan dupa ce acesta i-a aratat pacatele savarsite si l-a certat. Pe voi cine va cearta si cine va arata ca multe din faptele, vorbele si gandurile voastre sunt pacate, neavand preot la care sa va spovediti?:
,,7. Atunci Natan a zis catre David: “Tu esti omul care a facut aceasta. Asa zice Domnul Dumnezeul lui Israel: Eu te-am uns rege pentru Israel si Eu te-am izbavit din mana lui Saul,
8. Ti-am dat casa domnului tau si femeile domnului tau la sanul tau; ti-am dat tie casa lui Israel si a lui Iuda si, daca aceasta este putin pentru tine, ti-as mai adauga.
9. Pentru ce insa ai nesocotit tu cuvantul Domnului, facand rau inaintea ochilor Lui? Pe Urie Heteul tu l-ai lovit cu sabia, pe femeia lui ti-ai luat-o de sotie, iar pe el l-ai ucis cu sabia Amonitilor.
10. Deci nu se va departa sabia de deasupra casei tale in veac, pentru ca tu M-ai nesocotit pe Mine si ai luat pe femeia lui Urie Heteul, ca sa-ti fie nevasta.
11. Asa zice Domnul: Iata Eu voi ridica asupra ta rau chiar din casa ta si voi lua pe femeile tale inaintea ochilor tai si le voi da aproapelui tau si se va culca acela cu femeile tale in vazul soarelui acestuia.
12. Tu ai facut pe ascuns, iar Eu voi face aceasta inaintea a tot Israelul si inaintea soarelui”. “Am pacatuit inaintea Domnului”, a zis David catre Natan.
13. “Si Domnul a ridicat pacatul de deasupra ta, a zis Natan, si tu nu vei muri.
14. Dar fiindca tu prin aceasta fapta ai dat vrajmasilor Domnului pricina sa-L huleasca, de aceea va muri fiul ce ti se va naste”.(II Regi, 12, 7-14)
De aceea a lasat Mantuitorul Hristos apostolilor puterea de a ierta in numele Lui pacatele marturisite:
21. Si Iisus le-a zis iarasi: Pace voua! Precum M-a trimis pe Mine Tatal, va trimit si Eu pe voi.
22. Si zicand acestea, a suflat asupra lor si le-a zis: Luati Duh Sfant;
23. Carora veti ierta pacatele, le vor fi iertate si carora le veti tine, vor fi tinute.(Ioan 20,21-23)
Altfel, ,,crestinii' ca tine de cine ar mai face ascultare? Voi spuneti ca ascultati de Dumnezeu si va spovediti Lui. La judecata El va va spune: Cel ce va asculta pe voi (apostolii si urmasii lor, preotii), pe Mine ma asculta. Cel ce nu va ascula pe voi ,nici pe Mine nu ma asculta. Cum poti tu sa stii ca ai facut pacate, cand nici David nu a constientizat acest lucru pana nu a venit proorocul Natan? Esti tu mai bun decat David?