View Single Post
  #23  
Vechi 04.07.2008, 18:29:46
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.696
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiB
cit despre STEFAN CEL MARE SI SFINT, iata ca sint multi detractori ai lui. sint curios citi in ziua de azi mai postesc pentru altii, nu pentru propria lor persoana?
Stefan cel mare si Sfint postea tot timpul cu o zi inainte de fiecare batalie. A platit pentru tot ce a facut: i-a murit o fiica departe de el fara ca el sa isi poata ajuta fata, i-a murit un fiu in batalia din Codrii Cosminului.
El nu si-a tinut niciodata copii departe de cimpul de lupta. ar fi putut sa o faca, dar nu a vrut.
Stefan cel Mare a fost tot timpul in fruntea ostilor.
ar fi putut sa stea in spatele lor si sa coordoneze totul.

bine ar fi pentru romania acum sa apara un alt Stefan.
Andrei si eu sunt mindru de vitejia sa, chiar am prieteni descendenti ai razesilor de pe vremea lui INSA:

La noi la Ortodocsi nu exista Sfinti ONORIFICI asa cum se procedeaza pe la marile universitati

De ce trebuie neaparat numit Sfint si astfel sa folosim acest cuvint in van, in desert lucru care este de la diavol, asta vrea el...sa luam numele Domnului si a sffintilor lui in desert

Ca urmare sa-i spunem EROU!...fara RISC DUHOVNICESC

Am citit articolul editorial si vad ca ii lipsesc foarte multe din insusirile DE BAZA ale sfintilor

erou...da
carturar...da

Om care a capatat Darurile Duhului Sfint descrise de Sf. Ap. Pavel...din cite stim din Izvoarele istorice, nu din imaginatie... NU
Reply With Quote