View Single Post
  #5  
Vechi 06.08.2008, 22:06:59
denissa denissa is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariann
Este adevarat, ca parca a fost prea tetrala postarea mea. Dar totusi sunt destui adventisti, care si astazi au probleme in societate (mai ales la angajarea intr-un loc de munca) sau in familie, pentru ca vor sa respecte toate cele zece porunci.

Este posibil sa suportam in zadar. Dar, daca tinerea celor Zece Porunci este un mod de ati manifesta dragostea fata de Dumnezeu, nu cred ca este in zadar. Macar atat sa facem si noi.

Nu cred ca este cazul sa ne "batem" in exemple de martiraj. Am un respect deosebit fata de cei ce s-au jertfit, pentru credinta lor (excluzand fanatismul).
Nu cred ca are rost sa rastalmacesti anumite vorbe doar pentru a scoate in evidenta faptul ca doar adventisti sufera in societate din cauza respectarii celor 10 porunci. Si noi suferim. O forma de suferinta este si faptul ca nu ne gasim prieteni care sa nu fumeze, sa se poarte cuviincios, care sa nu gaseasca locuri de intalniri numai in discoteci etc. Cei putini care sunt ii intalnim in Biserica.

Tinzi ca asemeni cele 10 porunci cu una singura - porunca a patra. Nu te impiedica nimeni sa tii cele 10 porunci, poate doar diavolul!

Cand am zis ca suportati in zadar m-am referit la faptul ca daca ati deschide mai mult ochii inimii ati vedea unde este Adevarul si atunci da.... atunci orice sacrificiu si orice suferinta cat de mica nu ar fii in zadar.

Exemplul de martiraj a venit sa arate suferinta pentru Hristos, atunci cand cultul adventist "nu prea exista"....o suferinta sangeroasa care nastea sfinti.