View Single Post
  #31  
Vechi 14.08.2008, 12:37:31
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Iustin draga, eu tocmai ca vad ca Hristos cinstea cu adevarat Sabatul caci cum te potzi odihni cand fratele tau este in necaz? cum potzi sta cand oaia ta este cazuta in groapa, cum potzi tacea cand oamenii sunt in neshtiintza, uitare shi nepasare...

iar Sabatul se cinsteshte prin lucru duhovnicesc (rugaciuni shi postiri toata saptamana) shi cinstirea shi odihna Sabatului rasplatitoare prin care ii odihnea Dumnezeu prin el shi pe ceilaltzi, ii vindeca, ii ierta, le sfarama jugul pacatelor sau al indracirii, ca asha shi scrie in lege, ca nici boul, nici strainul, in ziua aceea sa se odihneasca... deci iata ca el o respecta shi o cinstea cu adevarat, odihnind cu adevarat multzimile in timp ce fariseii erau doar fatzarnici... deci a implinit shi porunca tzinerii Sabatului dar asha cum a dat Dumnezeu prin Moise shi nu cum o tzineu evrei ca o zi inchinata nimicului shi idolului lenei de a face vre-un bine...

Iar Abea dupa Inviere a desfintzat Sabatul caci dupa ce au fost toate implinite shi respectate, au ramas veshnice ca shi ashezare in Hristos, deci veshnice sunt caci totzi cei din vechiul testament care au implinit din el in veshnicie se vor bucura de ascultarea stapanului, dar noi nu mai suntem datori sa le tzinem caci altceva a cerut Dumnezeu "Acesta este Fiul Meu preaiubit, in care am binevoit; de El sa ascultatzi"

iar Hristos a facut noua ashezare shi noul legamant care trebuiesc tzinut, caci vechiul legamant era doar o calauza spre acesta... spre porunca cea noua shi randuiala cea noua a vietzii duhovniceshti... nestricand vechiul legamant, caci Tot Cuvantul Lui Dumnezeu este valabil... :)