View Single Post
  #235  
Vechi 24.10.2008, 15:08:15
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

[COLOR=black][SIZE=3]
Citat:
În prealabil postat de vasinec despre pilda saracului Lazar
Am vrut sa spun "acea pilda NE indreapta la ascultarea de Cuvantul lui Dumnezeu.
[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=black]Raspuns:[/COLOR][COLOR=black][/COLOR][/SIZE]
[COLOR=black][SIZE=3]
Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s
Ce explicații caraghioase aveți d-le vasinec!
Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s
[/SIZE][SIZE=3][/SIZE][SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Fireste domnule vasinec că acea pildă ne îndeamnă la a asculta Cuvântul lui Dumnezeu. Orice cuvințel din Scriptură ne îndeamnă la acest lucru, cu atât mai mult pildele lui Hristos care erau inspirate în totalitate, dacă nu din fapte reale, cel puțin din fapte verosimile, INCLUSIV PILDA SĂRACULUI LAZĂR DE LA LUCA 16.
[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]replica[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]
Citat:
În prealabil postat de vasinec
Daca sustinesti ca faptele din pilda bogatului nemilostiv (Luca 16) sunt verosimile si reale, atunci explicati-mi si mie: in ce stare erau bogatul si Lazar, dupa ce murisera? Daca erau suflete, de ce aveau parti trupesti (degete si limba)? Daca erau trupuri, inseamna ca nu murisera sau fusesera inviati (deci nu erau morti). Explicati-mi dvs. care este realitatea.
[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=black]Domnule vasinec eu nu m-am hazardat s[/COLOR][COLOR=black]ă[/COLOR][COLOR=black] [/COLOR][COLOR=black]spun pildele Mântuitorului erau fapte reale. Asta o știe doar EL. Am spus doar că erau verosimile TOATE. Este o mare diferență între ceva ce s-a întâmplat (real) și ceva ce se poate intâmpla (verosimil, veridic). Sectanții adventiști susțin că dintre toate pildele Mântuitorului, doar cea de la Luca 16 este lipsită complet de verosimil și este o parabolă în totalitate pentru că le combate lor teoria inexistentei Iadului și a sufletelor constiente.[/COLOR][/SIZE]
[COLOR=black][SIZE=3]Iar felul în care există învie morții ne-a fost prezentat de însuși Hristos. Sufletul său care exista constient s-a îmbrăcat într-un trup material nesupus stricăciunii, așa cum trupul său vechi a fost preschimbat pt că nu mai exista în mormânt iar locul în care a fost străpuns cu cuiele și sabia a fost pipăit de apostoli. În plus Hristos, după înviere a mâncat inaintea apostolilor. Deci era in trup. Un trup duhovnicesc[/SIZE][/COLOR]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)