View Single Post
  #21  
Vechi 07.12.2010, 21:57:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Victoria, nu trebuie să cădeți în aceeași boală ca aceea pe care o vedeți la alții. Dacă cineva se roagă numai la sfinții ortodocși, refuzând să se roage altor fel de sfinți pe care nici nu-i socotesc ca atare, nu înseamnă că sunt mai puțin ortodocși ca cei ca dv. Pur și simplu, nu are legătură.
La fel, buni catolici pot fi și cei care se roagă numai sfinților catolici, și cei care se mai roagă din când în când Sf Serafim de Sarow. A fi bun ortodox, ca și a fi bun catolic, înseamnă să nu faci ceea ce Biserica ta te îndeamnă să nu faci. Cel puțin la catolici, eu nu am auzit de un interdict prin care nu te poți ruga sfinților acatolici. Ceea ce este interzis este cultul public al sfinților acatolici, adică, de exemplu, introducerea lor în calendare (și aici există excepții, ca Sf Grigore Palama). La mine acasă, ca și în biserică dacă o fac în tăcere, eu mă pot ruga și bunicului meu, despre care am convingerea personală că se află în rai și poate pune o vorbă bună pentru mine. E OK. Dacă mai vorbesc cu încă vreo 20, îi facem un tropar lui bunicu', îi ducem o poză la biserică și cântăm în fața ei zicând "Sfinte Nicolae Dragomir, roagă-te pentru noi !", eventual pretinzând că Biserica Catolică e în eroare că nu l-a sanctificat, atunci nu mai e OK și nu mai sunt bun catolic. Fiindcă din cult particular, am încercat să fac cult public.

Nu mi-o luați în nume de rău, dar adeseori văd la cei care se declară "open minded" o intoleranță la fel de mare ca la cei despre care spun că sunt cam înguști în concepții.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com