View Single Post
  #1233  
Vechi 07.10.2009, 20:54:16
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Iar cat despre Pavel,acesta spune clar despre locul in care a fost ca "a auzit cuvinte, care nu se pot spune, și pe care nu-i este îngăduit unui om să le rostească. "2 Corinteni 12:14.Iar cat despre faptul ca ai spus ca era viu,iti aduc inca doua versete tot din 2 Corinteni:2 Corinteni 12:2 Cunosc un om în Hristos, care, acum patrusprezece ani, a fost răpit până în al treilea cer (dacă a fost în trup nu știu; dacă a fost fără trup, nu știu: Dumnezeu știe).
2 Corinteni 12:3 Și știu că omul acesta (dacă a fost în trup sau fără trup, nu știu: Dumnezeu știe); De doua ori se intreaba daca a fost in trup sau fara trup.Nici el nu stie.Sa inteleg ca tu sustii ca a fost "in trup",Chiar nu imi dau seama de unde ai ajuns la concluzia asta.Pai explica-ne si noua.Daca a plecat cu trupul,era viu,pamantesc vorbind,daca a plecat "fara trup" inseamna ca a plecat cu sufletul sau cu duhul si deci trupul sau a ramas.Si cum se cheama un trup fara suflet si duh?Mort se cheama.
Iar cat despre cerinta ta sa aduc exemple cu cei care au avut experiente dupa ce au murit,ti-am spus ca sunt cu duiumul dar degeaba ti le spun,daca tu nu vrei sa crezi,nu crezi.Exista o serie de marturii ale celor care s-au aflat in moarte clinica,pe care stiinta nu le-a gasit explicatie.Iar de ce ele nu apar in Biblie,ti-am spus intr-o alta postare.Intr-adevar Ioan a incercat sa ne faca o descriere a cerului.Putin foarte putin ne-a fost prezentat pentru ca este vorba de o alta "dimensiune",ca sa zic asa.O "lume" diferita de a noastra.
Revenind iar la chestiunea Moise.Am spus ca chestiune cu zeificarea sa este o teorie si trebuie tratata ca atare(nu sustin ca este adevarat,sustin ca este probabila,tu in schimb sustii ca Moise a inviat suta la suta).Faptul ca nu s-a mai intamplat niciodata asa ceva in istoria Israelului,ce are a face?Asta inseamna ca nu se putea intampla niciodata?De unde garantezi tu ca nu se putea intampla?Dumnezeu stie mai bine de ce a ascuns trupul lui Moise.Chiar tu nu mi-ai dat nici o parere referitoare la aceasta chestiune:De ce a ascuns Dumnezeu trupul lui Moise?Moise este intemeietorul religiei mozaice.Daca privim la alte religii universale ,precum islamismul sau budismul,vedem ca mormintele lor sunt astazi locuri de pelerinaj.De ce nu s-ar fi intamplat la fel si cu mormantul lui Moise?El i-a poruncit evreilor sa nu se inchine zeilor straini si sa pazeasca poruncile si de multe ori nu au facut-o.
Ma mira faptul ca sustii cu atata zel ideea ca Moise a inviat,desi Biblia nu da nici un indiciu in acest sens,iar refuzi cu inversunare sa crezi ca sufletul este nepieritor,cand ni se dau atatea indicii.Sper sa nu fie asa pentru ca aceasta este pozitia oficiala a Bisericii Adventiste.