View Single Post
  #50  
Vechi 24.11.2011, 13:21:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marinela Vezi mesajul
De ce pestele nu este considerat carne? Din punct de vedere structural e carne. (sigur nu e o leguma sau fruct). Eu asa cred. Mereu m-am intrebat de ce pestele e "privilegiat", iar carnea normala e atat de blamata? Nu pun la indoiala cele spuse de dvs., dar intreb pentru ca vreau sa inteleg.
Pestele este privilegiat, pentru ca a fost simbolul crestinismului, inca de cand acesta s-a infiintat. Numele pestelui in greaca este ichtys, continand initialele urmatoarei marturisiri de credinta: Iisus Christos Theou Yios Soter (Iisus Hristos Mantuitorul, Fiul lui Dumnezeu). La inceput, crestinii erau prigoniti, traiau in catacombe... ca sa se recunoasca intre ei, desenau pe nisip un peste. Deci pestele era un fel de metafora care Il inchipuia pe DUmnezeu. Plus ca apare de foarte multe ori in Noul Testament, mai cu seama in pilda inmultirii painilor si a pestilor, asadar este o specie binecuvantata de Hristos si oferita multimii spre hrana.

Sper sa te fi lamurit macar intrucatva.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote