View Single Post
  #39  
Vechi 25.01.2011, 01:54:07
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Da, asta. Dar sa stii ca expresia "in conformitate cu legile lui Dumnezeu" spune multe. Nu este usor sa intelegi ce este bine sa faci si ce nu. Iti poate parea un lucru bun, dar de fapt sa fie rau. Sfintii cunosc foarte bine detalii despre trecut, prezent, viitor, orice de pe lumea asta. Ar putea salva de exemplu o multime de oameni de la moarte. Si totusi, sfintii nu-i salveaza pe toti, pe unii ii lasa sa moara. Pentru ca e mai bine pentru ei in felul ala, deoarece au inteles ca a-i salva de la moartea fizica ar fi impotriva vointei lui Dumnezeu. Intelegi? Deci e complicata treaba. Zici ca faci un lucru bun, dar de fapt faci o mare prostie daca nu percepi direct vointa lui Dumnezeu si faci de capul tau ceva chiar de iti pare cel mai bun lucru de pe pamant. Asta deoarece Dumnezeu are un plan si nimic nu se intampla fara rost, chiar si moartea. Sfintii salveaza de la moarte si fac bine oamenilor, atat timp cat vointa lui Dumnezeu este aceea ca oamenii respectivi sa fie salvati sau vindecati.

Deci nici salvarea si vindecarea asta nu se face oricum, deoarece bolile si chinurile in mare parte reprezinta diverse lectii de viata.

Asta zic eu in mare dupa mintea mea. Dar lucrurile astea deja ma depasesc putin (poate putin mai mult) si deci retine-le doar ca ipoteze, nu ca afirmatii exacte.
Da, ai perfecta dreptate.Si e foarte logic ce spui.M-am gandit si eu la asta deseori.Am intrebat o data pe cineva care avea clarviziune dar nu stia decat familia si cu mine( eu fiind o fiinta in fata careia iti poti deschide sufletul ),de ce nu previne nenorocirile oamenilor daca "le vede".Si mi-a spus ca nu are voie.Mi-a vorbit de un ghid spiritual (care era ca un inger) care ii spunea ce are voie sa spuna si ce nu.Mi-a spus ca daca nu respecta acest lucru, e pedepsita ea.( boala,necazuri,etc)
Ar mai fi multe de povestit dar pic de somn...:-) Ramane discutia deschisa daca doresti.
Noapte buna si tie:-)
Reply With Quote