Subiect: Despre amvon
View Single Post
  #9  
Vechi 21.06.2010, 01:07:05
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Văzând mulțimile, Iisus S-a suit în munte, și așezându-se, ucenicii Lui au venit la El.
Și deschizându-și gura, îi învăța zicând


Cuvântul Domnului. Matei, cap 5.
Frate, este pacat de cita cultura teologica ai ca sa faci prostii de genul acesta ! Chiar iti este indiferenta , pina la urma, pozitia ta, preferind mindria de a da uneori orice raspuns . Rau ai ales acest exemplu. Nemaivorbind ca insasi pasajul spune clar ca ucenicii au venit la el si s-au asezat chiar daca el a ales muntele . Ai dedus cumva ca El era in virful muntelui si ucenicii undeva la poale zbierindu-le vestea cea buna ca sa o poata auzi de distanta ?

Rostul amvonului este vestirea evangheliei . Eu merg in minastirea mea preferata unde se face asa ceva . Predica nu se face din amvon , ci locul de predicare este soleea . Nu amestecati lucrurile chiar daca voiesti sa faci speculatia geometricoteologica cu ,,verticala " si ,,orizontala" . Asa este la ortodoxi . Poate la voi se face altfel . Cunosc insa si biserici de mir in care evanghelia se vesteste de diacon de linga icoana Preacuratei de la tetrapodul sting iar predica o face din amvon preotul entuziasmat desigur de aceiasi vorbire de sus, dar cu ce rost sau temei ? In orice caz , orice idee sau element de modernitate sau de actualitate din biserica ortodoxa dar care nu-si gaseste baza in traditie este prohibit incalcindu-se solidul si eternul principiu al traditionalismului autentic si nu al fiecarui popa paroh. Biserica lui Hristos nu se abdateaza periodic la prezent . Voi catolicii aveti traditie... traditie in asemenea abdatari ca pe cea adevarata , originala ati renuntat de buna voie la ea . Este doar treaba voastra !
Nu intelege ca am vrut sa polemizez cu tine, desi m-am exprimat cam repejor, ci ca ai facut o gogomanie prea mare cu citatul ales !

Last edited by zaharia_2009; 21.06.2010 at 01:11:24.
Reply With Quote