View Single Post
  #8  
Vechi 29.03.2008, 23:56:04
bitza bitza is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.03.2008
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de serb_crina
Ce parere aveti?
Am citit pe forum ca pentru linistea sufletelor celor avortati trebuie sa se faca un botez al unui alt copil precum si savarsirea canonului de pocainta si spovedania.
Dar daca copilul a murit inainte de a se naste ce se intampla cu sufletul sau?
Am afalat si eu la varstra de 13-14 ani, cand nu intelegem mare lucru , cum nici acuma nu stiu prea multe, ca aveam o surioara geamana care nu a mai ajuns sa fie botezata.
Mama mea a botezat fetita unei verisoare , altceva nu stiu, daca a tinut vre un canon ssau nu, dar ma tot framanta intrebarea: ce s-a intamplat cu acel suflet? mai poate fi ajutat intr-un fel sau nu? CE parere aveti?
Doamne ajuta.
Oricum,nu stiu ce vor spune unii si altii da eu personal cred ca e o MARE PROSTIE atunci cand se spune ca sufletele copiilor avortati,nebotezati,ce au murit nu vor intra in rai......oere DOmnul Iisus nu a spus ca daca nu vom avea sufletul si bunatatea sufleteasca la fel ca si cea a copiilor NU VOM INTRA IN IMPARATIA SA ?Atunci de unde toate aceste ABERATII??? Adica un om plin de pacate si"harsit" in rautati si poate mantui si un copil cu sufletul inocent,NU! Dupa parerea mea ,E O PROSTIE!!!La fel si cand e vorba de animale(si ele au suflet!) si unde se spune ca nimeni nu stie unde se duc dupa moarte(nu are a face ca sunt si un iubitor de animale)...O ALTA TAMPENIE!....Eu cred ca daca in doctrina noastra ortodoxa exista asa ceva,ar trebui revizuita serios,pentru ca NU se afla in concordanta cu cuvintele Sf.Scripturi si mai ales cu CE ESTE DUMNEZEU,CARE ESTE BUNATATE SI DREPTATE TOTALA......Iar la faza cu botezul eu cred sincer ca aici ceva nu e in regula......am inteles ca se boteaza copilul mic,de acord da eu cred sincer ca botezul ar trebui facut SI LA VARSTA MAJORATULUI,adica atunci cand se considera ca un om are constinta pe deplin formata si a iesit din copilarie...si eu cred ca pentru a fi botezat e nevoie si de acceptul "subiectului", credinta cu forta nu se poate.....copilul mic nu are constiinta,e bine ca e botezat,da e doar o jumatate de botez....SA NU UITAM CA DOMNUL IISUS A FOST BOTEZAT LA MATURITATE SI,NU LA CATEVA LUNI!!!!SI AICI NIMENI NU MA POATE CONTRAZICE!!! Deci,inainte de a spune ca suntem "cei mai buni"ar trebui sa ne uitam serios in "curtea" noastra si ar trebui sa ne corectam"devierile"si erorile si totusi sa nu punem obiceiurile(chiar mostenite) desupra adevarurilor Sfintei Scripturi,TREB. SA TRECEM PESTE MANDRIE SI PREJUDECATI si sa vedem lucrurile asa cum stau ele in adevaratul sens al cuvantului......:D
Reply With Quote