Subiect: Spovedania
View Single Post
  #9  
Vechi 23.09.2008, 10:53:53
pr.marius pr.marius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 19
Implicit

Draga Arlechino,

Am citit cu atentie ce ai scris si as vrea sa-ti marturisesc cateva lucruri. In primul rand ca sunt preot si ca pe langa facultatea de Teologie sunt si student in ultimul an la Psihologie. Si mie mi s-a parut de multe ori la fel ca ceva nu merge ca nu ajung la sufletul omului. Lucrurile sa stii ca sunt foarte complexe si nu vom reusi sa epuizam subliectul aici. Dar continutul postarii tale trebuie un pic analizat. In primul rand probabil ca tu te-ai dus acolo cu niste asteptari.Poate gresesc si te rog sa ma ierti daca gresesc.Si ai asteptat de la preot sa-ti raspunda dupa criteriile pe care le-ai vrea tu sa le vezi indeplinite de catre un preot. E adevarat, si eu zic ca preotii, cum nu toti suntem sfinti si duhovnici mari, ar trebui macar sa avem un instrumentar psihologic bine pus la punct, mai ales pe partea de comunicare. Poate asta va fi o chestiune care va fi reglementata in timp. Maica Siluana Vlad are deja o practica bogata in imbinarea psihologiei cu invatatura Bisericii. Modelul propus de ea (cursurile de formare si consiliere la care am participat si eu) ar putea fi adoptat de catre Biserica la nivelul facultatilor de Teologie si formati preotii in acest sens. Speram ca vor fi constientizate lacunele noastre pe parte de comunicare, mai ales iata noi nu prea ascultam...repede dam sfaturi si tinem predici si nu ajungem unde trebuie...Revenind, trebuie totusi sa nu fie confundata o eventuala consiliere a celui care vine la preot cu spovedania. Iarta-l pe tanarul preot. Si eu sunt tanar si poate si din lipsa de experienta, uneori mi-e greu si nu sunt sigur ca dau cel mai bun sfat celui care vine prima data la mine. Si il mai chem, eventual sa avem si alte discutii. Asa ca nu te opri cu Taina Spovedaniei doar la acest aspect nefericit.Taina Spovedaniei e mult mai mult decat o consiliere.Acolo ai siguranta certa ca lucreaza Dumnezeu, si daca tu ai facut cu onestitate ce tine de tine, Dumnezeu v-a lucra cu certitudine. Mai cauta duhovnici.Ca sunt si buni. E libertatea si dreptul tau sa-ti gasesti un parinte care sa te "nască" spiritual. Roaga-te si Domnul te va lumina.
Bucurie si Doamne ajuta, sa-ti gasesti Părintele!
Reply With Quote