Subiect: Acatist
View Single Post
  #15  
Vechi 05.02.2010, 23:07:19
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
n-am mai intalnit pana acum nicaieri aceasta precizare ca nu e voie sa se treaca in pomelnice de la Sf. Maslu, in acatiste sau la Sfanta Liturghie oameni care nu sunt ortodocsi. Unde ai citit asa ceva?
Eu am intrebat si mi s-a spus ca pot trece pe oricine de orice credinta, chiar este bine sa ne rugam ptr cei de o alta credinta pentru ca astfel si ei sa fie luminati de Duhul Sfant si sa descopere adevarata credinta.
Eu am prieteni f buni catolici spre exemplu. Nu-mi inchipui sa nu-mi fie ingaduit sa-i trec in pomelnice sau la Sfanta Liturghie.

Sunt de acord cu Strajeru. Nu se pot trece la Sf. Liturghie persoane care nu sunt botezate ortodox si nici ortodocsii care traiesc in adulter sau alt tip de desfranare.
Nu stiu cine ti-a spus ca poti trece pe pomelnic pe oricine(de alta credinta) si nu vad efectul rugaciunilor asupra acestor persoane cat timp ele nu fac parte din Biserica. Biserica inseamna si totalitatea credinciosilor care marturisesc aceeasi credinta si se impartasesc de aceleasi Sfinte Taine. Ori o persoana care nu crede invatatura ortodoxa cum poti sa o treci in pomelnic?
In Moldova sunt manastiri in care preotii calugari cand primesc pomelnicele te intreaba despre fiecare nume care este trecut in pomelnic daca este botezat, daca este ortodox, daca are un preot duhovnic etc. si daca li se pare din ceea ce li se raspunde ca nu poate fi pomenit la Sf. Liturghie, numele respectiv este taiat din pomelnic.
De ce oare?! Pentru ca isi asuma o raspundere si nu se pot pomeni necredinciosii!
Atentie deci pe cine trecem in pomelnic!
Reply With Quote