Subiect: Acatist
View Single Post
  #16  
Vechi 06.02.2010, 23:57:27
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Sunt de acord cu Strajeru. Nu se pot trece la Sf. Liturghie persoane care nu sunt botezate ortodox si nici ortodocsii care traiesc in adulter sau alt tip de desfranare.
Nu stiu cine ti-a spus ca poti trece pe pomelnic pe oricine(de alta credinta) si nu vad efectul rugaciunilor asupra acestor persoane cat timp ele nu fac parte din Biserica. Biserica inseamna si totalitatea credinciosilor care marturisesc aceeasi credinta si se impartasesc de aceleasi Sfinte Taine. Ori o persoana care nu crede invatatura ortodoxa cum poti sa o treci in pomelnic?
Parintele meu duhovnic mi-a spus ca pot sa trec pe prietenii mei catolici.
Cat despre cei care traiesc in adulter sau alt tip de desfranare. Ce sa zic? Spune-mi oare crezi ca o sotie care afla ca sotul o inseala, sau o mama care afla despre fiul/fiica ei ca traieste necununat cu o persoana de sex opus ce crezi ca face? nu-si mai trece propriul copil in pomelnic?
Ba cred ca este indicat si bine sa trecem ca sa ne fie rugaciunile auzite pentru ei? Altfel cum ne rugam pentru ei? doar noi acasa singuri? unde e atunci puterea rugaciunii? de ce sa nu se roage toata biserica MAI ALES PENTRU CEI CAZUTI IN PATIMI SAU PACATE?
Mai ales pentru acestia consider ca trebuie sa ne rugam.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote