View Single Post
  #128  
Vechi 28.03.2024, 17:13:37
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 405
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu erau mai răi ca turcii, nimic nu e mai rău decât să ți se impună un Dumnezeu străin și o credință care a masacrat ortodoxia în Asia Mică și Grecia, rușii au fost răi și cu Dimitrie Cantemir de e recunoscut cu mari contribuții în cultura lor.


Toată lumea-i înjură pe ruși că nu dau înapoi tezaurul dar nimeni nu se întreabă cât de tâmpiți au fost cei din casa regală și din partidele istorice să trimită tezaurul tocmai către un stat cu care au fost relații complicate pt provinciile aparținând de Moldova.
Nu stiu de ce au cerut asa ceva tezaur, cand e conflictul care este. Cred ca mai mult Europa vroia sa vada reactia Rusiei la asemenea cerere.

Ca dovada ca rusii sunt rai si neincredere: Am un bunic din partea lui maica-mea care inca mai traieste, mai are un pic si face 90 de ani. A trait perioada celui de-al doilea razboi mondial.

Rusii au intrat peste casa lor in cartierul Medeea (din Constanta), si pur si simplu i-au dat afara. Bunica-meu a stat cu parintii lui, si fratii/surorile lui intr-un beci. Acolo au locuit pana cand rusii au plecat. Le luau pasarile, mancarea, abia daca le ajungea lor, ii tratau ca pe niste porci. Din ce am aflat nu s-a ajuns la violuri, ca tot timpul sub ocupatia casei lor, au fost bombardamente in zona si aia aveau "treaba".

Americanii veneau cu avioanele din Turcia sa bombardeze trenurile de marfa (ale rusilor) care se duceau spre Rusia, in portul Constanta, dar astia dadeau drumu la bombe de dinainte sa ajunga in port. Exista o cale ferata care ducea din Medeea direct in port, si au bombardat-o si pe asta, dar mai tarziu a fost desfiintata.

Iar ei locuind in beci, a trebuit sa supravietuiasca bombelor, chiar imi povestea cum o bomba a cazut la 20 de metrii de casa lor. Foarte aproape, deci era un cosmar.

Va dati seama deci: si rusii care le-au luat casa, pe nedrept sa stea ei sa locuiasca acolo, plus bombardamentele indurate, noroc ca nu au primit o bomba direct in ei, altfel nimeni nu mai exista si nici eu. Mi-a si zis bunica-miu sa va fereasca Dumnezeu, sa vina un razboi ca generatia voastra nu stie ce sa faca.

Nu am stat sa citesc toate mesajele doar de aici recent, si vroiam sa va zic, cine vrea sa glorifice Rusia, nu o mai faceti.

Kiril a reusit sa faca ce nu face alt patriarh: Marea Schisma dintre Ortodoxi. Nici Patriarhia din Istanbul, nici Patriarhia Romana, nici cei din Grecia nu au sustinut vreodata razboiul, Kiril a fost singurul care sustine razboiul cu Putin pe motiv ca "nazistii/satanisti din vest vin sa le ia teritoriile, si ca LGBT a luat amploare"....de parca LGBT nu exista in Rusia, hai sa fim seriosi. Sunt multi si acolo, dar nu ies pe strazi, sunt ascunsi. Nu e motiv de cruciada.

Deci avem schisma dintre catolici si ortodoxi in 1054, si schisma dintre ortodoxi si ortodoxi in anul 2022 d.Hr. Pai este normal asa ceva?
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote