View Single Post
  #11  
Vechi 26.01.2009, 09:39:46
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Exclamation

[SIZE=2]ACATISTUL PREASFINTEI STAPANEI NOASTRE NASCATOARE DE DUMNEZEU IN CINSTEA ICOANEI EI NUMITE: "Eu sunt cu voi si nimeni impotriva voastra(3)[/SIZE]

Condacul 11:

Cantare de multumire aducem Tie, Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, noi, pacatosii si netrebnicii robii Tai, ca Tu ii aperi pe toti cei ce vin la Tine si canta lui Dumnezeu: Aliluia!

Icosul 11:

Faclie datatoare de lumina, avandu-Te pe Tine, Preasfanta Maica si Fecioara, ne luminezi pe noi cu lumina Fiului Tau si ne-ai daruit noua icoana Ta purtatoare de biruinta, ca sa nu ne poticnim in noaptea vremurilor de pe urma, ci, ocrotiti de Tine, sa lucram lui Dumnezeu in lumina Lui, nadajduind de la Tine acestea:

Bucura-Te, vindecarea ranelor noastre din pacate;
Bucura-Te, Calauza in Imparatia lui Dumnezeu;
Bucura-Te, ca ai purtat in brate pe Cel ce poarta toate;
Bucura-Te, Poarta de Aur a Imparatiei Ceresti;
Bucura-Te, ca ne luminezi cu lumina Fiului Tau;
Bucura-Te, ca ne indulcim, privind Sfanta Ta icoana;
Bucura-Te, Maica noastra cereasca, care cu cuvintele Tale „Eu sunt cu voi si nimeni impotriva voastra” daruiesti putere plina de har sufletelor noastre!

Condacul 12:

Vrand sa dai har oamenilor Tai, ne-ai daruit noua, Stapana, icoana Ta si cu ea fagaduinta „Eu sunt cu voi si nimeni impotriva voastra” pe care nimeni dintre dusmanii nostri nu o va putea incalca vreo data. Ca fiind ocrotiti de atata mila Dumnezeiasca sa cantam Atotmilostivului Dumnezeu: Aliluia!

Icosul 12:

Cantand minunile Tale, Atotputernica Stapana, Te stim pe Tine, Aparatoare calda si plina de dragoste ca cei ce alearga la Tine sa nu ramana rusinati, ci, aparati intotdeauna de Tine, sa-Ti cante unele ca acestea:

Bucura-Te, Bucuria celor ce se afla in scarbe;
Bucura-Te, ingradire a celor ce nadajduiesc in Dumnezeu;
Bucura-Te, ca de Tine tremura dusmanii nostri;
Bucura-Te, ca cei ce au icoana Ta salta de bucurie;
Bucura-Te, ca ii proslavesti pe cei ce Te slavesc pe Tine;
Bucura-Te, ca tara noastra si pe toti crestinii cu tarie ii ocrotesti;
Bucura-Te, Maica noastra cereasca, care cu cuvintele Tale „Eu sunt cu voi si nimeni impotriva voastra” daruiesti putere plina de har sufletelor noastre!

Condacul 13: (acest condac se zice de trei ori)

O, Preasfanta, Preacurata, Prea-binecuvantata Nascatoare de Dumnezeu Fecioara Maria, Multmilostiva Maica a lui Dumnezeu si a oamenilor, cauta spre sufletele noastre indurerate si Te milostiveste Preacurata, inalta puternica Ta rugaciune catre dreptul Judecator ca sa ne miluiasca pre noi, pacatosii. Cauta spre noi Atotcantata Nascatoare de Dumnezeu, straluceste iluminare inimilor noastre intunecate si lumineaza turma Ta, Preacurata, ca mantuiti prin Tine, cu bucurie sa cantam lui Dumnezeu: Aliluia!

Apoi se zice iarasi Icosul 1:

Ingerii in ceruri canta maretia si desavarsirea Ta, o, Maica si Fecioara, ca pe Atotmilostivul Dumnezeu si Mantuitorul ne-ai nascut noua, iar noi pe pamant indraznim cu buze pacatoase sa-Ti cantam, slavindu-Te, unele ca acestea:

Bucura-Te, neincetata uimire a celor ceresti;
Bucura-Te, a pamantenilor inchinare cu multa bucurie;
Bucura-Te, gonirea rautatii si a intunericului duhovnicesc;
Bucura-Te, ca ii umpli de pace si dragoste pe cei ce vin la Tine;
Bucura-Te, ca pentru miluirea noastra, a pacatosilor, il rogi pe Fiul Tau;
Bucura-Te, ca izvorasti noua mila de la icoana Ta;
Bucura-Te, Maica noastra cereasca, care cu cuvintele Tale „Eu sunt cu voi si nimeni impotriva voastra” daruiesti putere plina de har sufletelor noastre!

si Condacul 1:

Celei alese dintre toate neamurile, Stapanei lumii, Fecioarei Nascatoare de Dumnezeu, sa-i aducem daruri de laude, ca si acum, precum mai inainte, pe cei cazuti ii ridici, pe cei slabi ii intaresti, pe bolnavi ii vindeci, de vrajmasii vazuti si nevazuti izbavesti, pe cei slabi in credinta ii inteleptesti, celor mahniti le dai tarie sa creada in puterea plina de har a sfintelor Tale icoane, invatandu-i cu inima si buzele pline de multumire si de umilinta sa-Ti cante Tie: Bucura-Te, Maica noastra cereasca, care cu cuvintele Tale „Eu sunt cu voi si nimeni impotriva voastra” daruiesti putere plina de har sufletelor noastre!

Se face otpustul.

Dupa aceea zicem aceasta rugaciune:

RUGACIUNE:

O, Preabuna Aparatoare a neamului crestinesc, Maica Celui ce tine toate cu dreapta Sa, a lui Hristos Dumnezeul nostru! Revarsa asupra noastra milele si darurile Lui ca sa nu ne infricosam noi de vrajmasii vazuti si nevazuti, ca celor ce nadajduiesc spre Tine ai zis: „Eu sunt cu voi si nimeni impotriva voastra”.
Pazeste adevarata si sfanta noastra Dreptmaritoare Biserica si locasul acesta de dezbinari si eresuri si pune inceput de pocainta poporului nostru. Intoarce Sfanta Rusie si tara noastra pe calea de Domnul daruita a credintei nevatamate, ca sa se umple de tamaia rugaciunilor si sa infloreasca precum crinul; ca sa traim in bunacuviinta si curatenie, paziti de Tine fiind intotdeauna de ispitirile lui antihrist, de venirea asupra noastra a altor neamuri, de razboiul cel dintre noi, de cutremur, de foc, de foame si de molima; de moarte naprasnica, de robiile si dezbinarile din familie; viata calugareasca o intareste si ne mantuieste pre noi, Preacurata, ca spre Tine nadajduim dupa cuvantul Tau: „Eu sunt cu voi si nimeni impotriva voastra”.
Roaga-Te pentru noi, Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare, Domnului Dumnezeului nostru, Celui ce ne miluieste si ne mantuieste pre noi ca sa nu ne lipseasca pre noi de aparare si sa ne invredniceasca a fi partasi Imparatiei Sale, precum El Insusi a zis: „Eu sunt cu voi si nimeni impotriva voastra”. Ca Lui i se cuvine toata slava, stapanirea, cinstea si inchinaciunea - Tatalui si Fiului si Sfantului Duh acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.



__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote