View Single Post
  #4  
Vechi 21.04.2009, 11:40:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Relativ la subiect, imi amintesc ca eram student si am dus intr-o vara 4 femei la o biserica undeva in judetul Suceava, la Liteni. Nu le cunosteam, am facut si eu un ban ca "taximetrist", ca eram in vacanta.

Ajunsi acolo, m-am mirat ca era lume multa si asteptau toti la o coada lunga sa plateasca pentru... a li se deschide cartea. Mi-a picat fatza cand mi-am dat seama ce se intampla, dar a trebuit sa stau pana la sfarsit, ca sa le aduc inapoi acasa pe acele femei. Degeaba am incercat sa le explic ca este rau ceea ce vor sa faca, ele stiau altceva. Cum asteptam pe afara, apare la un moment dat preotul "afacerist" si l-am oprit intrebandu-l daca este corect ceea ce face. Mi-a raspuns scurt: "Cine esti tu ca sa ma judeci?" si a plecat fara sa stea la discutie cu mine.

Nu stiu daca s-a sesizat cineva de atunci si daca se mai practica vrajitoria acolo (au trecut vreo 10 ani de atunci), insa am gasit un sait interesant care merita citit:

http://www.sihastru.net/mirem/crez_o...ism_tepes.html

Sper ca oamenilor sa nu le fie frica si sa anunte autoritatile bisericesti in astfel de cazuri, caci pacatul este si al lor daca tac din gura, permitand astfel raului sa se manifeste si sa ii insele in continuare pe cei nepregatiti si naivi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote