View Single Post
  #3  
Vechi 12.02.2008, 22:39:49
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

BogdanF, iti multumesc pentru ceea ce mi-ai scris, totusi nu pot sa inteleg o pedeapsa VESNICA pentru o viata LIMITATA de pacat...cat de pacatos poate fi un om ca sa merite chinul sau singuratatea sau mustrarea LA INFINIT?Eu am mai auzit niste teorii...cineva(adventist) mi-a spus ca de fapt chinul nu este vesnic, ca atat in ebraica, cat si in greceasca, etimologia cuvantului nu inseamna chiar "vesnic", ci "vesnicia" dureaza in fuctie de natura obiectului, adica noi, care suntem fiinte muritoare, vom fi chinuite pana vom muri sau omorate direct, as putea sa postez explicatiile ca sa discutam despre ele daca vrei, sunt destul de confuza, habar nu am nici macar daca e "vesnic" sau vesnic chinul...ma rog, nu cred ca ar trebui sa ma preocupe asa ceva, oricum nu ma ajuta la nimic, poate L-as considera mai iubitor si mai drept pe Dumnezeu daca chinul nu ar fi etern(ca chiar nu pot sa inteleg cum ar corespunde asta cu "Dumnezeu este iubire"), totusi sunt constienta ca nu-s in masura sa vorbesc eu despre El, daca este sfant si drept inseamna ca pedeapsa va fi dreapta pana la urma...oricum, as vrea totusi daca esti dispus sa analizezi si explicatiile acelui adventist(care, cu exemple din Scriptura unde nu peste tot unde scrie "vesnic" e chiar asa, de fapt, uneori acest cuvant este urmat in acelasi verset de "pana cand" sau in urma faptelor ulterioare, vesnic insemna pana la moarte-a facut o demonstratie destul de logica)...numai sa-mi spui, sa stiu daca sa postez demonstratia lui si link-uri cu articole pe aceasta tema...
Reply With Quote