View Single Post
  #7  
Vechi 13.02.2008, 11:23:57
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
BogdanF, iti multumesc pentru ceea ce mi-ai scris, totusi nu pot sa inteleg o pedeapsa VESNICA pentru o viata LIMITATA de pacat...cat de pacatos poate fi un om ca sa merite chinul sau singuratatea sau mustrarea LA INFINIT?Eu am mai auzit niste teorii...cineva(adventist) mi-a spus ca de fapt chinul nu este vesnic, ca atat in ebraica, cat si in greceasca, etimologia cuvantului nu inseamna chiar "vesnic", ci "vesnicia" dureaza in fuctie de natura obiectului, adica noi, care suntem fiinte muritoare, vom fi chinuite pana vom muri sau omorate direct, as putea sa postez explicatiile ca sa discutam despre ele daca vrei, sunt destul de confuza, habar nu am nici macar daca e "vesnic" sau vesnic chinul...ma rog, nu cred ca ar trebui sa ma preocupe asa ceva, oricum nu ma ajuta la nimic, poate L-as considera mai iubitor si mai drept pe Dumnezeu daca chinul nu ar fi etern(ca chiar nu pot sa inteleg cum ar corespunde asta cu "Dumnezeu este iubire"), totusi sunt constienta ca nu-s in masura sa vorbesc eu despre El, daca este sfant si drept inseamna ca pedeapsa va fi dreapta pana la urma...oricum, as vrea totusi daca esti dispus sa analizezi si explicatiile acelui adventist(care, cu exemple din Scriptura unde nu peste tot unde scrie "vesnic" e chiar asa, de fapt, uneori acest cuvant este urmat in acelasi verset de "pana cand" sau in urma faptelor ulterioare, vesnic insemna pana la moarte-a facut o demonstratie destul de logica)...numai sa-mi spui, sa stiu daca sa postez demonstratia lui si link-uri cu articole pe aceasta tema...
DRAGA Oni91 Tu nu intelegi un lucru ca Dumnezeu este iubire dar nu poate fi nedrept...Caci din cuvinetele tale vei fi scos fara vina si din cuvintele tale vei fi osandit..
Acum daca Dumnezeu este iubire noi sa ne batem joc de dragostea Lui?!?!?!...Asta este pacat impotriva duhulu sfant...

Cam asta vrea lumea de astazi vrea un Dumnezeu iubitot vrea un Dumnezeu plin de mila dar pentru asta nu vrea sa faca nici un efort ca sa fie vrednica de mila lui Dumnezeu...Nu vrea sa fie deranjata cu ceva...Nu vrea sa aiba vreo greutate...

Iar daca este asa Dumnezeu din prea multa lui dragoste ar insemna ca pe toti iar lua si iar baga la gramada in rai..Apo raiul ar fi plin de niste roboti. si nu din cei care au stiut sa iubeasca sau de sfinti..apoi daca toti oamenii ar fi dinainte pusi in rai...Ce rost ar mai avea iadul si raiul..ce rost ar mai avea rugaciunea...Ce rost ar mai avea mucenicii care s-au jertfit.. ce rost ar mai avea ca cineva sa fie crestin si prin urmare ce rost ar mai avea Biserica lui Hritos pe care portile iadului nu o vor brui....
Cum ne putem lua noi dupa adventisti si sectanti..cand insusi Hristos ne spune ca va rasplati fiecare dupa faptele Lui...
Si ii va desparti cum desparte pastorul oile de capre.si va pune pe cei drept dea dreapta sa si pe cei pacatosi de-a stanga...si vor merge cei drepti la fericirea vesnica iar cei pacatosi spre osanda vesnica..
Prin urmare toti oameni sunt pacatosi dar asta nu inseamna ca trebuie sa calcam in picioare mila si dragostea lui Dumnezeu si de fiecare data trebue sa incercam sa ne indreptam si sa ne spovedim... Alfel daca facem din dragostea lui Dumnezeu un prilej pentru noi de a pacatui cat mai mult..Atunci s Dumnezeu isi va intorce fata lui de la noi si nu vom mai avea parte de dragostea Lui..
Reply With Quote