View Single Post
  #6  
Vechi 28.08.2008, 17:40:48
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Va rog sa ma iertati ca iar am produs sminteala.
http://www.crestinortodox.ro/Post_si_slujbe_ortodoxe_la_Adunarea_Ecumenica_Euro peana_de_la_Sibiu-119-18462.html
"A treia zi a lucrarilor Adunarii Ecumenice Europene de la Sibiu a fost una speciala, datorita faptului ca toti participantii au fost invitati sa posteasca. La locurile unde se serveste masa s-a pregatit mancare de post, iar delegatii prezenti la Adunare au subliniat ca, prin acceptarea acestui fapt, vor sa experimenteze una dintre caracteristicile fundamentale ale spiritualitatii ortodoxe.


In cursul serii, Catedrala mitropolitana din Sibiu a fost neincapatoare pentru miile de participanti la Vecernia ortodoxa pentru sarbatoarea Nasterii Maicii Domnului. Atmosfera de rugaciune a fost una deosebita, absolut impresionanta, mai ales pentru persoanele neobisnuite cu simbolistica slujbelor ortodoxe. Cuvantul de invatatura rostit cu acest prilej de catre Inalt Prea Sfintitul Daniel, Mitropolitul Moldovei si Bucovinei, Loctiitor de Patriarh al BOR, vi-l prezentam integral in cele ce urmeaza. In continuarea serii de astazi, maine dimineata, inaintea plenarei, participantii la AEE3 sunt invitati sa asiste la Sfanta Liturghie ortodoxa, oficiata in cinstea marii sarbatori a Nasterii Maicii Domnului. (N.D.)

Fecioara Maria, Maica Domnului, Icoana vie a Bisericii

Cuvantul IPS Mitropolit Daniel la slujba Vecerniei sarbatorii
Nasterii Maicii Domnului, in Catedrala mitropolitana din Sibiu, 7 septembrie 2007

Cu slujba Vecerniei din seara aceasta am intrat in sarbatoarea Nasterii Maicii Domnului celebrata in fiecare an la data de 8 septembrie.

"

Cei de au scris programul adunarii sunt sectarii evanghelisti de la World Vision si nu arhiereii BOR!
IPS Laurentiu,IPS Andrei si PF Daniel sa ma ierte ca i-am invinuit degeaba.
Reply With Quote