Subiect: Merită citit !
View Single Post
  #3  
Vechi 10.02.2010, 20:28:27
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit crestin & fumator - termeni incompatibili

cum sa ni se para, maria? mie, personal, mi se pare cam... aiurea. Dar cel putin trebuie admirati, respectivii fumatori care se abtin in posturi, pt. ca macar incearca sa faca un efort, acolo... desi a fi crestin si a fi fumator nu sunt lucruri/stari de fapt, situatii etc tocmai compatibile (ci dimpotriva, diametral opuse).
Mi se pare ca acestia fac parte din acea categorie de crestini mai mult cu sau doar cu numele... categorie din care, mai marea majoritate a noastra, a celor care ne numim crestini, facem parte, de fapt, fie ca realizam sau nu chestia asta... Acuma, Dumnezeu sa ma ierte, ca m-am apucat sa judec pe aproapele, cand eu mi-s vai de pacatele mele!... Cred ca ar trebui mai bine (si ar fi mai indicat) a-mi vedea mai mult 'barna din propriul ochi', decat a ma apuca sa-mi 'dau cu parerea' despre 'paiul din ochiul altuia', dar nu putui sa ma abtin... Numai Dumnezeu e Singurul care poate stii ce se petrece in inima fiecaruia - slabiciunile, framantarile, angoasele, nelinistile, ispitele, luptele interioare si toate celelalte, ale fiecaruia dintre noi...
Reply With Quote