Subiect: Rudenie.
View Single Post
  #5  
Vechi 21.08.2007, 14:26:33
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valy17s
Am citit si eu pe net, dar nu stiu inca sigur. Daca fratele meu se casatoreste cu actuala prietena, eu devin cu familia lor ruda prin alianta. Deci as fi ruda cu respectiva, acum nu stiu exact ce si cum, de aia intreb si eu:(.
Nici eu nu prea intzeleg cum vine treaba aici, practic parinztii voshtrii par sa aiba legatura, dar parintzii lor duhovniceshti ar fi nashii, ceea ce ar rezulta ca familiile ramase fara baiatul shi fata care s-au casatorit nu sunt rude... shi tu practic te-ai putea indragosti de sora nevestei fratelui tau... mie asha imi pare... dar poate ca ma inshel, ca se considera ca shi parintzii de singe sunt in relatzie de rudenie in urma casatoriei shi atunci voi atzi devenit frate shi sora shi nu se mai permite cununia... Deci trebuie intrebat exact ca mie mi se pare shi ca n-ar fi nici-oproblema dar shi ca n-ar fi voie, depinde cum este defapt... nu stiu adevarul in aceasta privintza ca n-am avut nevoie canorocul sa-l aflu, poate te interesezi tu shi ne spui ce spune Duhovnicul tau sau unde putem citi exact...
Mie imi pare ca noua familie formata nu mai are nimic in comun cu familiile din care au provenit in sensul filiatziei ci sunt pe aceiashi pozitzie ca shi familiile parintzilor lor, ca atare cei ramashi in familie nu-l mai au frate pe fostul frate shi se poate indragosti de fata care are o fosta sora... dar poate aberez rau, deshi mie mi se par posibile astfel de casatorii... dar poate ca ma inshel shi rezulta o casatorie intre fratzi, lucru ce este o uraciune, deci trebuie intrebat serios ca eu personal nu m-am lovit de problema asta... ca sa stiu sa-tzi spun...
Reply With Quote