View Single Post
  #4  
Vechi 10.08.2010, 19:34:55
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghetsimani Vezi mesajul
care ar fi criteriile sau semnele sau simptomele?

multumesc
Acestea nu sunt gindurile si preocuparile unui crestin ortodox practicant . Grija noastra este sa traim curat duhovniceste, sa ne spovedim cit mai des si sa ne impartasim, sa facem pravila zilnica , sa ne indeletnicim cu postul cit mai aspru in functie de virsta si sanatatea noastra pt. a putea domoli patimile din noi, sa incercam sa practicam din ce in ce mai bine virtutile , pe cele capitale dar si pe celellalte, sa mergem la toate slujbele bisericii , sa ne sfestim periodic casa, masina, si sa avem o legatura f. strinsa cu biserica si duhovnicul, permanent !
De asemenea trebuie sa ne deprindem cu vicleniile ispititorului si modurile lui de atac . Acesta ne ataca exact acolo unde ne este mai ,,moale" iar acest loc il spunem noi cu gurita noastra prin vaicarelile , birfele si ,,marturisirile" fata de orisicine . Asadar , ca o paranteza, pt. un vietuitor in duh tacerea este o puternica arma !
Dar este de mare pret a retine urmatoarea judecata : ,,cum adica, eu care ma spovedesc si ma impartasesc periodic , care il primesc pe Hristos in mine, care ma unesc si sunt una cu Hristos , care fac poruncile Domnului si sunt una cu biserica sa-mi fie frica ca am farmece facute ? Nu cred asa ceva si nici nu am treaba cu asa ceva ! Hristos din mine este peste puterea oricaror farmece. Treaba mea este sa traiesc curat ferindu-ma cit mai mult de pacate . Traind in indiferenta duhovniceasca si in pacat poarta catre ispititor este deschisa si astfel, numai astfel, pot patimi orice ! "
Sa facem toate acestea cu inima si gindul la Hristos si sa-l lasam pe ispititor in negura uitarii !
Reply With Quote