View Single Post
  #20  
Vechi 12.11.2012, 21:28:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ana2010 Vezi mesajul
Pentru linistea in familie trebuie sa citesti Psalmul 37 din Psaltire. Citit zilnic sau cand vezi ca se "involbureaza apele". Daca ai certuri in familie numai intr-o anumita zi (miercuri sau vineri) se citeste Acatistul Acoperamantul Maicii Domnului - pentru ziua de miercuri iar pentru ziua de vineri Acatistul Sfintei Cuvioase Parascheva. Poti spune si preventiv Psalmul 37 si vei vedea ca nu mai ai certuri in familie. O sa va dau si o rugaciune pentru implinirea unei dorinte.
Se spune noua zile de marti,si pe timpul cat se recita se aprinde o lumanare sfintita sau cea de la inviere, cu care ai venit acasa.


SF.Marta,ma indrept catre tine plina de incredere cerandu-ti ajutor.Cred cu tarie ca ma vei ajuta si ma vei sprijini cand mi-e greu.Spre a-ti arata recunostinta mea,iti fagaduiesc sa fac cunoscuta si altora aceasta rugaciune.Te rog cu umilinta sa imi aduci alinare in suferintele si necazurile mele.In numele negraitei bucurii care ti-a cuprins inima cand i-ai oferit adapost Mantuitorului lumii in casa ta din Betania,te implor roaga-te pentru noi si familia mea ca sa-l pastram pe Dumnezeu in inimi,astfel incat sa ne invrednicim a primi ajutor in nevoile noastre,mai ales in durerea care ma copleseste acum....../aici se spune dorinta.
Te implor ajutatoarea celor aflati in suferinta,infrange orice greutate precum ai infrant balaurul care zace la picioarele tale.Apoi se spune
1 ori - Tatal nostru
3 ori -Bucura-te Marie,cea plina de har,Domnul este cu tine.Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul trupului tau Isus.Sfanta Marie,Maica lui Dumnezeu,roaga-te pentru noi pacatosii,acum si in ceasul mortii noastre.Amin.tiste si rugciuni a

Sf.Marta ,roaga-te pentru mine si familia mea.


Multi spun ca li s-a indeplinit cererea inainte de a termina cele 9 marti.
Este o rugaciune - ritual de origine catolica , cred ca este onest a mentiona acest lucru , mai ales ca majoritatea Acatistelor ortodoxe catre Maica Domnului , sunt de ajutor pentru situatia in care se afla Marcel !
Sunt peste treizeci de acatiste Ortodoxe ale Maicii Domnului , de folos pentru noi si familia noastra , pentru cei aflati in vrajba si diferite nevoi !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote