View Single Post
  #10  
Vechi 08.01.2011, 03:12:46
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb sfat

Am ceva experienta in lucrul cu copiii , am si citit destule ...

O metoda care da intotdeauna rezultate este cea a jocului . Insa aici parintele trebuie sa imite copilul . Aceasta atitudine il dezarmeaza complet. Daca plange , sa va prefaceti ca plangeti impreuna cu el . Va tacea foarte derutat . Apoi gasiti o explicatie jucausa , amuzanta si o faceti sa intre in jocul dumneavoastra (manipularea manipulatorului ). Daca striga , strigati si dumneavoastra , dar nu la ea , ci va adresati exact persoanei careia se adreseaza fetita (de regula dv insiva ). E mai complicat asa, teoretic. Practic, ideea este sa intrati perfect in jocul ei ca sa o puteti canaliza spre jocul dumneavoastra.

Copilului nu trebuie sa-i impuneti absolut nimic, pentru ca reactia fireasca este ce a opozitiei . E firesc si natural. Si un adult este tentat sa faca in primul rand ceea ce ii este interzis. Autocontrolul si ratiunea ne genereaza faptele, insa.

Va mai dau cateva exemple:

- un elev intra sub catedra in timpul orei in timp ce scriam la tabla, ma prefac a nu-l observa si continui lectia. Acolo , sub catedra , el este convins ca nu l-am vazut si se pregateste sa ma sperie cand ajung in dreptul ei. Este usor de ghicit intentia. Ma intorc la catedra, el se misca, eu ma fac ca nu aud , ca nu vad. Apoi, ma aplec si-l rog sa-mi faca si mie loc pentru ca am terminat lectia si am chef sa ma joc... A iesit de acolo si s-a dus in banca fara sa-i spun nimic altceva. Din banca ma privea foarte contrariat.

- eram intr-o vizita ... Acasa erau mama unei fetite de doi ani, fetita si bunica ei. Fetita plangea intruna pentru ca era obosita, cred , ori se saturase ca mama si bunica sa-i spuna intruna pe un ton sever si autoritar "stai cuminte!". Avea in mana o papusa. Iau papusa aproape de fata mea si ma prefac a plange. Fetita tace si se uita curioasa. "Acum ce facem, cum linistim papusica? Plange pentru ca plangi tu." A tacut in clipa aceea, a luat papusa in bratele ei si a inceput sa o legene.

Este foarte important sa va adaptati momentului si sa inventati pe loc o strategie. Curaj si multa intelepciune!
Reply With Quote