View Single Post
  #79  
Vechi 02.06.2015, 08:57:26
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Nu am mințit cu nimic.

Prezența purgatoriului, nu este amintită niciunde, în nicio scriere a Sfinților Părinți, nici în Biblie. "Romano-catolicii" au forțat câteva versete care conțin cuvântul foc, să delimiteze în mintea lor, existența unui purgatoriu. Dar ca definiție exactă, cum o dau ereticii franco-latini, că este un loc dintre Rai și Iad, unde se merge pentru curățirea păcatelor ce nu au fost plătite de indulgențe, în Biblie nu există nimic.
Dacă ar exista purgatoiu, înseamnă că jertfa lui Hristos e în zadar, Hristos a venit degeaba. Ar însemna că Iadul nu există, că lumea trece prin purgatoriu, și apoi direcția Rai. Sau dacă există iad, e doar pentru cei care nu au plătit indulgențele, ca să poată trece prin purgatoriu, să meargă în Rai. E o minciună sfruntată a Patriarhului eretic al Romei.
În Biblie spune că este chinul veșnic, viermele neadormit, cum există și fericirea veșnică. Deci nu chinul parțial și temporar, prin purgatoriu. E erezie.

Apoi inchiziția, cruciadele, indulgențele, sunt minciuni ? Serios ? Te-ai îmbătat, frăția ta ?

Apoi, Patriarhul eretic al Romei, nu e el declarat Sfânt ? Nu se folosește formula de adresare SFÂNTUL părinte, SFÂNTUL scaun, SFÂNTUL papă ? Câtă hulă și minciună ! E SFÂNTUL demonilor, al legiunilor întunericului.

Apoi nu se declară infailibil ? Care înseamnă că nu poate greși ? Cred că vorbești de pe pereți. Unde este minciuna ?

Apoi nu a spus el, francisc în avion: "Cine sunt eu să-i judec pe homosexuali?" Nu a ales Irlanda, țară profund "romano-catolică", prin referendum, aprobarea căsătoriilor homosexuale ? "Preoții" desigur vor trebui să-i căsătorească, altfel sunt în afara legii.
Nu sunt ei "preoții romano-catolici" și pedofili și homosexuali, cu atâtea dovezi și scandaluri, prin media și prin lume ?
Nu a caterisit benedict al 16-lea, peste 20 de "preoți" pedofili? Așa de ochii lumii, să nu spună lumea că el chiar nu face nimic. Dar câte sute de cazuri mai sunt...

Cu ce am mințit în afirmațiile mele ?
Dovedește că eu am mințit, sau să-ți fie rușine de acuzațiile tale mincinoase, și de ereziile în care accepți ca un orb să te scalzi.
Tu ești cel mincinos !
Eu dovedesc maxim de limpede și de transparent că nu mint, dar tu nu poți dovedi că nu minți.

Dumnezeu să te ierte și să te ajute să ieși din nebuniile ereziilor și întunericului.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 02.06.2015 at 09:03:33.
Reply With Quote