View Single Post
  #9  
Vechi 22.12.2009, 10:31:10
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Draga sophia, ai nevoie de odihna. Ai sufletul obosit. Te inteleg mult prea bine.
Si eu am momente in care nu mai suport ritmul vietii mele, oamenii si nici chiar pe mine, cu multimele de ganduri neincetate.
Insa, ca o mare dupa furtuna, parca toate se linistesc brusc... pentru o vreme. Apoi revin.

Ai nevoie sa iesi din ritmul vietii tale. Nu e nevoie de pustie. Parintii nu plecau in pustie din mahnirea fata de oameni, ci dintr'un dor mai mare de Dumnezeu, dintr'o nebunie a nevointei spre desavarsire. Ai nevoie sa iesi din ritmul vietii tale prin odihna. Dormi mai mult !! Sunt mari sanse ca oboseala trupeasca sa isi spuna si ea cuvantul.

Dormi si fa treaba prin casa... in dulapuri, in haine, in carti, iar nu in calculator sau in telefon. Fa treaba casnica, caci ajuta mintea sa se linisteasca. Poti lasa rugaciunea dupa carte (pentru o vreme). Oricat nu ai atinge cartea, tot nu il vei simti departe pe Dumnezeu. Ai nevoie de odihna, fa treaba si linisteste'ti mintea. Lasa'l pe om sau incearca sa'l lasi, asa cum incerc si eu. Este greu, dar uneori poti... si atunci ai multa pace.

"Cine isi vede pacatele, acela nu mai vede pacatele aproapelui sau."
"Gandeste'te la tine insuti si lasa'i pe ceilalti."
"Pune'ti ordine in minte si in inima si nu te preocupa de ordinea din mintea si inima celor de langa tine."

Asta este o cale spre linistire. Mereu mi'o spune parintele.
Frate windorin, te rog sa ma ierti pt. ca te inoportunez cu o intimitate dar mi-ai atras atentia si am simtit nevoia sa te intreb : dumneata esti si preot ?
Reply With Quote