Subiect: pelerinajul
View Single Post
  #3  
Vechi 04.11.2006, 13:37:48
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Mirela, cred ca nu a raspuns nimeni, fiindca multi au crezut ca toti ceilalti au "gustat" din bucuria unui pelerinaj si poate s-au gandit ca nu e nevoie sa vorbeasca despre asta. As putea sa-ti spun la ce fel de pelerinaje merg eu. Mie imi plac mult pelerinajele, fiindca iti dau posibilitatea sa vezi cum au trait niste oameni ca noi, cu aceleasi tipuri de ispite, cum au luptat si cum Dumnezeu le-a daruit marele dar al Sfinteniei. Sunt marturii vii de Sfintenie, plus marturii la fel de vii de miracole neincetate. Apoi ai ocazia sa te opresti putin sa citesti un acatist, sa meditezi la viata ta si la viata lor si sa vezi ce poti sa faci cu tine ca sa devii mai bun, mai iubitor, mai smerit, mai bland, mai crestin. O sa fac o tipologie a pelerinajelor in care merg eu. Le voi scrie in mai multe mesaje ca sa n-am surpriza sa ma joc de-a "ba-i aici, ba nu-i aici":

1. Pelerinajele prin Bucuresti. Ca si tine Mirela, locuiesc in strainatate. Deci cand ajung in tara profit de ocazie sa-mi "vizitez" "prietenii" de suferinta si de bucurie. Locuiesc in Bucuresti, asa ca fac o tura pe la Mitropolie, la Sf. Dimitrie Basarabov; sunt si mici particele din Moastele Sf. Imp. Constantin si Elena. Apoi merg la Sf. Mina, la Sf. Spiridon, la Biserica SF. Gheorghe Nou, unde se afla mormantul SF. Constantin Brancoveanu si mana Sf. Nicolae. Apoi trec pe la Sf. Ciprian, mai ajung si pe la Manastirea Antim unde sunt particele de la mai multi Sfinti. Acum la Manastirea seminarului teologic se afla o particica din Moastele SF. Nectarie, asa ca mai ajung si pe acolo. Mai merg cateodata la Sf. Pantelimon, in comuna Pantelimon si la o Biserica din Drumul Taberei (langa parc) unde au un vesmant al Sf. Cuvioase Parascheva si particele de la SF. Ioan Hozevitul si de la Sf. Tiron.

2. Pelerinaje prin tara. Exista si pelerinaje organizate. Eu una prefer pelerinajele cu parintii sau prietenii, in masina, ca sa ne putem opri unde dori si sa participam la slujbe. In plus, asta ne permite sa ne alegem traseul dorit si sa ramanem mai mult la ce manastiri vrem. E ceva mai scump decat daca e organizat, dar ai si niste avantaje. Eu am mers la Manastirile din Dobrogea, la cele din Oltenia, la cateva din Ardeal si la cele de la Iasi. Chiar imi amintesc primul meu pelerinaj la Iasi, la SF. Cuvioasa Parascheva. Era acum vreo 10-12 ani. Nu prea stiam cum se venereaza Sf. Moaste care nu sunt protejate cu geam. Mai sarutasem cateva Sf. Moaste prin Bucuresti, dar erau protejate de personaje ca mine. Asa ca m-am dus langa racla, am "identificat" eu cam pe unde e mana SFINTEI pe sub vesmantul in care era imbracata si am luat-o de mana. Direct, fara retineri. O mana cam de aceeasi temperatura cu a mea, dar ceva mai micuta parca. Eram atat de bucuroasa. Dupa aceea am aflat eu ca nu se face asa...dar bucuria a ramas. Nu cred ca s-a suparat Sfanta pt asa ceva.

REvin cu un alt mesaj...
Reply With Quote