Subiect: pelerinajul
View Single Post
  #6  
Vechi 04.11.2006, 13:50:22
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Continuare...

6. Pseudo-pelerinaje. Am ajuns la vechiul Constantinopol (Istambulul de azi) si am vazut Biserica SF. Sofia, unde a slujit Sf. Ioan Gura de Aur (e extraordinara, desi musulmanii au cam distrus-o si si-au pus placute cu scrierile lor coranice; totusi se mai pastreaza cateva mozaicuri cu Mantuitorul si cu Maicuta Domnului). Apoi tot aici am vazut pe malul Bosforului unde a fost omorat SF. Constantin Brancoveanu cu cei 5 copii si cu sfetnicul Ianache. E cutremurator. Locul acela chiar m-a facut sa ma opresc, sa ma gandesc la credinta acestui om care a preferat sa-si vada copiii murind crestini si apoi si el si sfetnicul lui, decat sa-l paraseasca pe Hristos.
Iar am mai ajuns la Cartagina (in Tunisia, langa Tunis), unde a fost un sinod local in secolul V (mi se pare in 464), cand s-a spus ca "nimic nu putem sa facem fara Hristos; iar cine va spune ca poate ceva fara El, anatema sa fie" (e parafrazare). Tot aici, musulmanii au distrus tot ce era crestin. Bisericile au devenit baruri sau locuri de primire pt festivitati. Mai exista o catedrala in centru, care pastreaza amintirea unor mucenici din primele secole, dar din pacate totul e tinut sub tacere. Dureros.
In Franta si Italia sunt multe, multe marturii ale crestinismului de pana la schisma, dar putin reduse la tacere de catolicismul care vine cu sfintii lui noi si care mai sufera si de influentele protestante si cam lasa in uitare Sf. Moaste.

Urmeaza...ultima parte
Reply With Quote