Subiect: pelerinajul
View Single Post
  #7  
Vechi 04.11.2006, 13:53:52
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Final...

Inchei cu ceva ce m-a impresionat f mult. In Grecia, in Insula Tinos, exista o Icoana Facatoare de Minuni a Maicii Domnului (cu Buna Vestire). Manastirea e la aproape un km de port. S-a pus o fasie de 1m de mocheta din port pana la Manastire si cei care vor, merg in genunchi toata distanta asta. Eu una am ramas impresionata vazand asta. Oameni inarmati cu nadejdea vie ca Dumnezeu poate sa faca o minune, pentru rugaciunile celei care L-a purtat in brate, poate unii cu un cancer in ultima faza, altii cu speranta ca desi n-au avut pana la 40 de ani un copilas, sa-l aiba acum, altii cu mari suferinte, altii epileptici, altii cu diferite si diferite suferinte sufletesti si trupesti...toti mergand pe drumul spre vindecare, punand la picioarele Maicutei Sfinte rugaciunea si neputinta lor, cu credinta vie ca Dumnezeu, pentru rugaciunile ei, o sa-i tamaduiasca.

Efectul?! Grecii au obiceiul ca dupa ce au o vindecare miraculoasa sau un ajutor extraordinar, sa aduca un cadou: vesminte preotesti, candelabre, candele, lumanari de 2m din ceara curata, lumanari sub forma de copilasi (daca e vorba de femei sterile care au nascut), etc. Asa ca langa manastire e si un muzeu cu o parte din ce au adus oamenii. O parte se vinde pt folosul Manastirii sau pt ajutorarea celor saraci. Dar mii si mii de cadouri sunt primite anual, din intreaga lume, drept multumire.

Cred ca am scris cam mult. Oricum, multumesc pt acest topic care m-a facut sa mai ajung pe la acesti prieteni dragi, care nu dezamagesc niciodata. Si va doresc tuturor sa aveti astfel de bucurii.

Cine poate sa dea detalii depre Rusia si Israel, m-ar bucura f mult. Si cine stie ce pelerinaje sunt organizate in/din Romania in 2007. Multumesc frumos.

Cu drag,
Elena
Reply With Quote