Subiect: pelerinajul
View Single Post
  #8  
Vechi 04.11.2006, 19:01:44
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Elena, multumesc foarte mult pentru postari, le-am citit cu interes. Eu ma gandeam ca pelerinaje sunt acelea facute in mod organizat si indrumate de catre un insarcinat al bisericii. Asa, pe cont propriu cum se zice, am mers si eu la multe biserici si manastiri. Ma gandeam insa ca atunci cand mergi intr-un cadru organizat de biserica trebuie sa fie o experienta mai altfel.

Am fost si eu in Grecia o data. In insula Thassos am fost la Manastirea Sf. Arhanghel Mihail si la Biserica Sf. Nicolae, iar in Salonic in Biserica Sf. Dumitru. Impresionant, imi amintesc ca era seara tarziu dar oamenii erau inca acolo, cam cum este la noi la Bucuresti, la Patriarhie. Cand te mai duci in tara, sa mergi si la Biserica Sf. Spiridon (este la Piata Unirii, in Bucuresti), care este paraclis patriarhal si unde se pastreaza moastele intregi ale Sf. Spiridon al Trimitundei. Si poate poti sa ajungi odata si la Manastirea Bistrita (Oltenia) unde sunt moastele (tot intregi) ale Sf. Grigorie Decapolitul.

Stii, am si eu un vis, sa ajung si eu in Israel la Locurile Sfinte. Nu mi-am facut nici un plan cum sa ajung sa imi realizez visul, dar cred ca Dumnezeu cu timpul le va aranja pe toate.

Doamne ajuta!
Reply With Quote