Subiect: Meditatii
View Single Post
  #5  
Vechi 22.04.2012, 15:48:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Mie nu mi-e prea clar. Din celalalt topic pe care l-ati deschis, cel despre trasaturile trupurilor inviate, reiese ca latura materiala a omului va fi deplin covarsita de duh. Nu e o antinomie ca un trup pnevmatizat sa mai sangereze si dupa uluitoarea metamorfoza pe care o provoaca Invierea?
Inteleg ca ranile inca mai pot fi sesizate, dar sa mai si sangereze?
La drept vorbind, noi nu știm dacă rănile Domnului mai sângerau ori nu. Am văzut unele icoane în care de pe ele se prelingeau stropi ale scumpului Său Sânge. Nici nu știm, bazându-ne doar pe textul evanghelic, dacă Toma chiar și-a pus degetul în rănile Sale, sau s-a limitat la simțul vederii. Caravaggio, într-un celebru și arhireprodus tablou, îl înfățișează pe Sf Toma stând în genunchi și punându-și degetul în rănile Sale. Mai știm că, în cazul sfinților la care au apărut stigmatele lui Isus în mod vizibil, acestea uneori sângerau. În cazul unui sfânt, sângerau numai vinerea, pe când în alte zile nu sângerau, deși erau mereu vizibile. O altă sfântă stigmatizată avea dureri greu de suportat vinerea, ca un fel de actualizare a Patimilor.
Un alt lucru pe care nu îl știm (dar, de data asta, avem motive să-l presupunem) este dacă Isus înviat purta mereu stigmatele, ori dacă acestea deveniseră vizibile numai spre a-i convinge pe apostoli. Sf evanghelist Luca, ce ne prezintă în modul cel mai detaliat episodul cu cei doi din drumul spre Emaus, nu ne spune nimic despre stigmate. Ei s-au întâlnit cu Isus înviat, dar nu l-au recunoscut. Au avut un dialog întreg, un drum întreg, au petrecut seara împreună, vorbind cu El și L-au recunoscut abia la cină. Ni se spune modalitatea după care L-au recunoscut: după cum frângea pâinea (moment euharistic). Nimic despre semnele cuielor. Probabil că, dacă le avea, L-ar fi recunoscut mai devreme.
Mai știm că surzii vor auzi cu trupurile lor înviate, orbii vor vedea și șchiopii vor umbla. Avem și argumente liturgice pentru asta (de exemplu cântarea "unde nu este durere, NICI ÎNTRISTARE, nici suspin"). Deci, dacă răniții nu vor avea semnele lor, avem motive să credem că, atunci când Domnul își arată rănile Sale, face un lucru excepțional și cu scopul pedagogic de a-i convinge. "Priviți: Eu sunt" le spune El.
Dar de ce Isus, într-un caz (mai precis în două) își arată semnele cuielor, pe când în cazul celor doi nu și le arată ? Și nu cumva, și aici ajungem la un punct important, "necredința" lui Toma a fost indusă în cuget nu cum este de obicei viermele îndoielii indus de dușmanul lui Dumnezeu și al oamenilor, ci a fost o situație rară în care chiar Dumnezeu, prin Spiritul Sfânt, a operat în asemenea mod ? Nu cumva a fost o "necredință la comandă divină"? Înclin să cred că da, și că Dumnezeu a făcut asta ca să luăm în serios mărturia apostolilor. Dacă mărturia lor ar fi fost pe bază de "crede și nu cerceta", am fi spus poate că apostolii erau oameni ușor influențabili, niște emoționali, victime a tot felul de senzații părelnice și repede dispuși să le acorde o explicație supranaturală, așa cum vedem adesea prin biserici credincioși (și credincioase, mai ales) cu cele mai bune intenții, dar cu mare emotivitate și ușor de influențat. Dar, iată că avem cel puțin un apostol care nu crede. Care cercetează. Care spune că nici dacă vede, nu e destul, trebuie să-și bage degetul în rană. Să-i perceapă adâncimea, forma, realitatea palpabilă. Omul are, cu adevărat, spirit științific și vrea ca experimentul despre care alții îi relatează povești să fie reprodus, deoarece constatările științifice, se știe, trebuie să fie reproductibile. Și Domnul i-l reproduce. Ceea ce Biserica noastră serbează astăzi nu este decât reconstituirea, în aceleași condiții experimentale, dar cu cercetătorul de față, a unui eveniment care avusese loc cu 8 zile mai înainte.

"Bine, bine" cineva ar putea spune, "dar de ce apostolilor le arată stigmatele, ca să fie recunoscut, iar celor doi de la Emaus le ascunde stigmatele, ca să nu fie recunoscut?" Aici, părerea mea (tot ce scriu pe acest topic e părere și nu trebuie luat ca doctrina fidei este că și în primul, și în al doilea caz El vrea să fie recunoscut, dar în modalități și cu scopuri diferite. Dar, deja ne îndepărtăm de subiect și începem să vorbim prea mult despre întâlnirea din drumul de la Emaus.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 22.04.2012 at 16:22:49.
Reply With Quote