View Single Post
  #1  
Vechi 08.11.2012, 14:34:54
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit Crestin sau Ortodox

Am aproape patruzeci de ani si sunt ortodox practicant . De ceva vreme cam un an sau poate doi am observat in in mai totate mediile ,audio,video sau scris se foloseste cuvantul crestin. Ok numai ca eu de cand ma stiu in totdeauna preotii nostri ortodocsi foloseau sintagma crestin-ortodox. Exemplu: Noi astazi crestin-ortodocsii serbam ...
De fiecare data raman surprins ca nu se mai foloseste aceasta asociere .
Se vorbeste tot mai des chiar la Trinitas Tv despre Biserica Crestina ,nu despre Biserica Crestin-Ortodoxa. E cumva o scapare ? Eu nu cred . Este evident intentia de a pregati populatia ,indiferent de ce religiei apartine,pentru a trece in constientul fiecarui individ ca toti crestini suntem una ,suntem uniti si frati .
De la inscaunarea Patriarhului Daniel catolicii au fost scosi de sub orice fel de anatemizare!
Ma uit zilnic la Tv si in jurul meu si sunt uluit de ceea ce vad si de ceea ce aud. Anatemile au cazut ,ereticii sunt acum popoarele primitive din Africa ,crestin inseamna absolut orice religie ,cult crestin inclusiv ortodocsi si iata ca acum suntem o mare familie !
Sa fie oare asa ? Sa fie Biserica Ortodoxa doar o extindere a Catolicismului ,asa cum se vorbeste in occident ?
Gata aici e finalul ortodoxiei ? De acum suntem crestini?
Dar ce facem cu canoanele ortodoxe pe care le-am aruncat la gunoi si am sters anatemile? Ce facem cu Sinoadele ecumenice si pe alea le-am selectat si care nu se potrivesc cu "noul curent" le aruncam si pe alea ?
Stiati ca in facultatile de teologie ortodoxe daca vorbesti urat despre acest "nou curent" iti creezi probleme ? Sau mai grav daca ataci si demasti pe fata "noul curent" ?
Intrebarea mea este :Ce facem oameni buni devenim crestini sau ramanem ortodocsi ?
Acceptam sau ne facem ca nu vedem impartasania unui inalt ierarh ortodox la catolici (Corneanu),sau Boboteaza de la Sibiu din 2008 sau 2009 in care Ierarhul locului oficiaza slujba bobotezei cu un ierarh catolic ? Catolicul oficiaza slujba imbracat in vesminte ortodoxe !!!
Oameni buni ce se intampla ? Am senzatia ca totate acestea sunt farse si astept din moment in moment ca cineva sa spuna ca am fost cu totii la emisiunea " Camera ascunsa "
ca altfel daca e real sau pe bune atunci e mare deranj .
Reply With Quote