View Single Post
  #43  
Vechi 02.07.2011, 02:05:58
culianul culianul is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gicutabacaru Vezi mesajul
Doar ce am terminat de citit "1984" de George Orwell si "Minunata lume noua" de Aldous Huxley. Remaracabil la aceste carti este cat de profund subliniaza ce se intampla din punct de vedere social , psihologic si politic in viata noastra de zi cu zi, cum suntem manipulati si influentati de "sistem" si incotro se indreapta aceasta lume fizica.
M-au facut sa-mi dau seama ca de fapt acei reprezentanti ai bisericii care sunt impotriva controlului si conditionarii umane nu vorbesc degeaba, dand exemple de experimente facute pe oameni si rezultatele uimitoare ale acestora. Tind sa cred ca in acest moment, doar biserica ne mai da o directie catre o gandire coerenta.
Din pacate, in 1984 statul totalitar este intrucatva si imaginea bisericii. Biserica Catolica se potriveste perfect peste imaginea statului totalitar din 1984 a lui Orwell.

biserica ortodoxa pe partea cealalta incepe sa devina religie ceea ce e cea mai periculoasa amenintare. Si tinde si ea sa ajunga pe drumul din 1984. Vorbesc evident de institutia numita biserica, ce are conducatori, secretari, etc., si nu de trupul tainic al Bisericii.
Reply With Quote