View Single Post
  #9  
Vechi 02.02.2009, 21:38:12
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Post În pelerinaj la Sfânta Mănăstire Hadâmbu

Pe 8 septembrie 2008, la Mănăstirea Hadâmbu de lângă Iași a avut loc unul dintre cele mai mari pelerinaje din țara noastră. Credincioșii au sosit cu mai multe zile înainte, pentru a se ruga la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului.

Cu prilejul hramului, patru arhierei, în frunte cu Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, IPS Teofan, au sfințit noua biserică, „Acoperământul Maicii Domnului“, în prezența celor aproximativ 10.000 de credincioși strânși aici din toate zonele țării. Cu acest prilej, Patriarhul Bisericii noastre, PF Daniel, a transmis un mesaj prin care a subliniat hărnicia și dărnicia celor care au transformat o ruină într-un colț de rai.

Încă de la primele ore ale dimineții, pelerini din toate colțurile țării au venit pe 8 septembrie la Mănăstirea Hadâmbu din județul Iași, pentru a cinsti Nașterea Maicii Domnului. Cu flori în mâini, primeniți de sărbătoare, creștinii au format un rând de câteva sute de metri pentru a trece prin altarul Bisericii „Acoperământul Maicii Domnului“, ce urma a fi sfințită.

Călăreți îmbrăcați în costume naționale patrulează prin mulțimea de oameni, purtând steagul României în mână. Un grup de maramureșeni cu prapori și cruci, îmbrăcați în costume tradiționale specifice zonei din care provin, stau așezați la poarta mănăstirii în așteptarea arhiereilor. O maramureșeancă ține în brațe un prosop cusut în felurite ornamente, peste care a așezat un colac rumen și un castronel cu sare. Murmurul și atmosfera de sărbătoare sunt completate de sunetul de cimpoi ce răsună peste dealurile comunei Mogoșești. Pe fețele oamenilor se citește emoția și bucuria, totodată; dragostea pentru sărbătoare și bucuria îmbinării tradiției cu cinstea care i se cuvine Fecioarei Maria.

„Această sfântă mănăstire care parcă a răsărit din pământ“

Pe la 8:30 încep să bată clopotele. Sosesc ierarhii care aveau să sfințească biserica nouă a așezământului monahal de lângă Iași, înainte de Sfânta Liturghie. Oamenii își pleacă smerit capetele pentru a primi binecuvântarea. Soborul împresionant de preoți și diaconi cântă imnul arhieresc, iar autoritățile locale și centrale îi întâmpină pe arhierei cu pâine și sare.

Slujba de sfințire a Bisericii „Acoperământul Maicii Domnului“ a fost oficiată de IPS Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, PS Calinic Botoșăneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, PS Ioachim Băcăuanul, Arhiereu-Vicar la Episcopiei Romanului și PS Corneliu Bârlădeanul, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Hușilor.

După ce peste biserica ridicată în cinstea Acoperământului Maicii Domnului a coborât harul sfințitor, așa cum se obișnuiește la orice sfințire de biserică, pelerinii - femei, bărbați, copii - așezați la rând au început a trece prin sfântul altar, pentru a se închina, iar arhiereii, înconjurați de soborul de 50 de preoți și diaconi, au ieșit afară pentru a săvârși Sfânta și dumnezeiasca Liturghie, pe o scenă special amenajată în curtea mănăstirii.

Referindu-se la semnificația zilei în care Dumnezeu a rânduit a se sfinți noua biserică a Mănăstirii Hadâmbu, IPS Părinte Mitropolit Teofan a vorbit celor aproximativ 10.000 de credincioși, sosiți din toate colțurile țării, despre rodnicia sufletului. „Numeroase biserici și mănăstiri au devenit roade ale dezlegării sterpăciunii lui Ioachim și a Anei. Chiar și această sfântă mănăstire care parcă a răsărit din pământ, deși este veche. Această mănăstire se arată pe ea ca un rod al nașterii și acoperământului Maicii Domnului.

Dumneavoastră nu sunteți decât rodul cel binecuvântat al Maicii Preasfinte, Preasfânta Fecioară. De-a lungul istoriei a fost, este și va fi o tensiune permanentă între rod, pe de o parte, și sterpăciune, pe de altă parte. Ce este mai greu pentru o viață de om, și mai ales în vremurile noastre, decât să întâlnești oameni uscați sufletește, oameni sterpi în mintea și în inima lor.

Din stârpiciunea duhovnicească nu poate ieși nimic. Iar aceasta are drept izvor necredința în Dumnezeu, iadul neiubirii, precum și infernul trufiei. Într-o zi ca aceasta, Dumnezeu a rânduit ca Sfânta Fecioară Maria să se nască. În această zi în care harul lui Dumnezeu se răspândește și coboară în cascade asupra umanității, să luăm aminte la stârpiciunea din sufletul nostru, care se manifestă în atâtea feluri. Mă bucur că această mănăstire se înfățișează în fața contemplației noastre cu o frumusețe atât de adâncă. Nu avem decât cuvânt de mulțumire, adus lui Dumnezeu și Preacuratei Sale Maici pentru lucrarea care s-a împlinit aici“.

Binecuvântarea Maicii Domnului

Puterea neobișnuită a soarelui de septembrie nu îi descurajează pe credincioșii care-și pleacă evlavios genunchii, cu fața spre răsărit, pentru a se ruga în timpul Liturghiei. Unii se mulțumesc doar să asculte la boxe cea mai mare parte din slujbă, ținând rândul la închinare, dincolo de zidul din piatră al mănăstirii. „Nu sunt supărată pentru că nu am reușit să văd slujba. Mă bucur că am auzit de la boxe.

Sunt la fel de fericită pentru că am auzit și m-am rugat. Măicuța Domnului îmi vede osteneala și pașii pe care i-am făcut astăzi. Cu cât aștepți mai mult un lucru, adică să trec prin sfântul altar, să-mi plec genunchii în fața sfintei icoane, cu atât mă bucur mai mult și primesc binecuvântare“, spune cu convingere Maria, o femeie simplă de la țară, căreia i se umezesc ochii vorbind de Născătoarea de Dumnezeu.

Cu bagaje în mâni, ostenită de oboseală, o femeie trecută de 70 de ani, pășește pe poarta mănăstirii. Se uită lung la impunătoarea biserică, își face o cruce mare, după care își țintește ochii spre locul unde se oficiază Liturghia. Se așază în genunchi la sunetul clopotului care secondează cântarea „Pe Tine Te lăudăm“.

În timp ce soborul de preoți se împărtășește cu Trupul și Sângele Mântuitorului, PS Ioachim Băcăuanul vorbește mulțimii despre cinstea care i se cuvine femeii dăruite să schimbe lumea: „Atunci când o cinstim pe Maica Domnului, cinstim taina ei, cinstim toate cele câte s-au petrecut în dânsa.

Și văzând acest sobor deosebit împărtășindu-se cu Trupul și Sângele lui Hristos, ne amintim că și Dumnezeu Se pogoară la noi, precum S-a pogorât în pântecele Născătoarei de Dumnezeu. După aceea, când s-a sfințit această biserică a Maicii Domnului, din nou S-a pogorât și Duhul Sfânt și Dumnezeu și Maica Domnului“.

Pelerinajul la Hadâmbu s-a încheiat cu o agapă creștină oferită de mănăstire, în cadrul căreia 10.000 de pelerini au mâncat la un loc, îmbinându-se, astfel, Liturghia cu filantropia.

Ca în fiecare an, credincioșii au stat la rând pentru a se închina la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, scoasă cu trei zile înainte și așezată în curtea mănăstirii

„Am venit aici ca să facem o rugăciune, să ne rugăm la Maica Domnului să ne ajute să trecem mai ușor peste suferințe, să fim sănătoși, să ne ocroteas-că. Ne-am închinat la sfânta icoană cu Maica Domnului, am făcut rugăciuni, am făcut rugă-ciunea de seară la ora 24:00, am stat la Sfântul Maslu. Ne-a ajutat Maica Domnului cu răbdare, pentru că asta este cel mai important. Este o binecuvântare că sunt aici, pentru că vin din satul natal al părintelui stareț. Este a doua biserică prin al cărei altar trec“, ne-a mărturisit Viorica Mironescu, din Vicovul de sus.

„M-am rugat la Maica Domnului pentru suflet, pentru că sufletele sunt pline de păcate. Stau de patru ore la rând. Simt că am înaintat cu sufletul către Fecioara Maria și către Dumnezeu. Dacă nu faci ceva pentru suflet, te-ai pierdut. Maica Domnului este mama noastră în cer și pe pământ. Fără ea nici nu ne mân-tuiam, pentru că nu se năștea Domnul Iisus și nu rezolvam nimic. Mă atrage totul la această mănăstire, dar mai ales icoana făcătoare de minuni care de atâtea ori plânge pentru păcatele noastre“, insistă Valerian Cazacu.
Attached Images
File Type: jpg manastirea-hadambu-1.jpg (21,4 KB, 9 views)
Reply With Quote