View Single Post
  #5  
Vechi 10.07.2009, 06:22:04
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dar daca rostul majoritatii este de a se casatori si avea copii, atunci rostul celorlalti care este?
rostul omului in viata nu este de a se casatori sau de a avea copii, nu stiu de unde ai tras concluzia asta.

casatoria ar fi (doar) un mod mai usor de a merge pe drumul vietii, in doi, dar nu este un tel in viata, dupa cum nici nasterea de copii sau ingrijrea lor nu trebuie sa fie telul vietii unui cuplu casatorit. Nu-mi aduc aminte acum sa-ti dau trimiterile respective, dar sunt multi parinti duhoivnicesti care afirma lucrul acesta, cred ca parintele Porfirie este unul dintre ei.

Dumnezeu da unora copii, iar altora nu. Nu este meritul lor personal daca ii au, dupa cum nu e cazul sa-si puna cenusa in cap daca nu-i au ci trebuie sa dea slava lui Dumnezeu pentru toate!

Ce-i drept insa cei casatoriti si care mai au si copii sunt mult mai ocupati si solicitati, iar aceasta este un fel de jertfa pe care o aduc Domnului, cu sau fara voia lor.

In rest, mi-a placut ce ti-a scris Noesis. Sophia draga, cred ca tu ai nevoie de putin mai multa liniste, iti faci prea multe procese de constiinta, se simte agitatia si imprastierea in postarile tare de aici de pe forum... fara suparare, iti doresc sa te regasesti cat mai curand. primeste te rog o floare si o imbratisare din toata inima.
Reply With Quote