View Single Post
  #5  
Vechi 24.12.2011, 01:36:26
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu de Ajun mergeam ori cu Steaua ori cu colindatul, insa mai putin pe 25 Dec, numa' la bunici. Stiu ca la bunica veneau si in prima zi de Craciun, insa la oras pe 24 veneau si cu colindatul,si cu steaua, cateodata si cu capra. Pe 25 parca se merge cu Sorcova. Oricum, obiceiurile sunt frumoase, iar la sate inca se mai dau covrigi,nuci,cozonac, la oras mai mult bani,ca de. Bunica era de parere ca nu e bine sa refuzi colindatorii de Craciun, ptr ca trebuie sa primesti vestirea Nasterii Domnului (Steaua) si ca nu o sa mearga lucrurile bine daca nu ii primesti. Romanii au colinde foarte frumoase. Cati dintre voi mergeti la colindat la rude, prieteni? Care sunt colindele voastre preferate? Mie personal imi lipsesc aceste datini.

Insa cand vine vb de Capra ori/si Ursul parerile sunt impartite din cate am vazut. Unii spun ca sunt obiceiuri pagane, altii ca nu au nimic,sunt doar datini. Parerea voastra care este? Eu personal inca nu stiu ce sa cred momentan.

Nu vreau sa creez discutii in contra dictoriu, ci sa vad ce parere au crestinii de aici despre aceste doua datini, ptr ca fac parte din traditia romaneasca. Eu zic ca poti discuta si fara sa te certi.
Reply With Quote