View Single Post
  #11  
Vechi 08.09.2007, 19:09:12
nicola06 nicola06 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2006
Mesaje: 24
Implicit

Am citit parerile de pana acum... Situatia femeii intr`o tara islamica depinde de la tara la tara... In tari ca Pakistan, Irak, Arabia Saudita, Egipt regulile sunt mai stricte si femeile mai putin respectate. Dar si sunt state unde femeia are mai multe drepturi, cei drept mai recent. Vorbesc in cunostinta de cauza, cunoscand persoane din Maroc.Fiind o fosta colonie franceza si pastrand inca legaturi cu ei, este influentata atitudinea lor cu privire la statutul femeii.. Sunt fete care se imbraca in stil european, pantaloni, jeans, fara hichab ( batic) si femei care inca mai respecta portul traditional, fara ca ceilalti sa faca diferente sau discriminare intre ele.
Am intrebat si eu pe unul dintre ei referitor la dreptul de a avea 4 femei. El mi`a zis ca normal este sa ai o singura sotie, iar cei care isi iau mai multe, se folosesc de religie pentru a face asta.
Atitudinea si comportamentul fata de sotie consider ca depinde de la persoana la persoana, cum se intampla si in societatea noastra de altfel, si intr`adevar mai putine drepturi, cel putin referitor la copii intr`un divort. Mentalitatea este un pic mai arhaica, sa spunem ca la noi acum cateva zeci ani, cand femeile noastre, primeau si ele " tratamente " de la soti. Si inca se mai intampla din pacate, mai ales in mediul rural.
Consider casatoria dintre un musulman si un ortodox de nerealizat, in principal, pentru ca noi credem in Hristos " Calea, Adevarul si Viata", in Sfanta Treime,in puterea Sfintei Cruci in Maica Domnului, in Sfintii placuti lui Dumnezeu iar musulmanii in Mohamed si Coran.
Dumnezeu si Maica Domnului sa dea putere tuturor fetelor crestine de a nu cadea in ispita de a se indragosti si casatori cu un musulman...