Subiect: Rugaciuni...
View Single Post
  #2  
Vechi 07.11.2011, 23:47:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silvia55 Vezi mesajul
...va rog din tot sufletul pomeniti-o in rugaciunile voastre pe Liliana Angela,prietena mea care trece prin momente grele.A facut prima sedinta de chimioterapie,urmeaza celelalte si apoi operatia...va rog sa nu o lasam singura,sa-i fim alaturi prin rugaciune ...chiar si sfaturi de la cineva care a trecut prin asa ceva ar fi binevenite.Multumesc!

Draga Silvia , cuvintele noastre poate sunt saracacioase , nepotrivite in astfel de momente , dar ti-o spun cu mana pe inima ca in asta lume nimic , absolut nimic nu-i intamplator . Pentru mintea noastra omeneasca , multe sunt stupide , nedrepte , dar nu-i asa ! Ti-o spune cineva care a trecut de doua ori pe langa boala grea , pe langa moarte ! Dumnezeu mi-a prelungit viata , si El stie cel mai bine de ce ! Nu-i treaba noastra a judeca , Judecatile Lui , dar sa avem NADEJDE , DRAGOSTE , SPERANTA si CREDINTA , si sa nu uitam ca viata aceasta nu-i decat un scurt "test" si nimic mai mult , sa-l trecem , sa-l trecem , sa-l trecem , atat si nimic mai mult . El ne ajuta , dar sa ne ajutam si noi insine , sa avem acel minim gram de vointa , si sa luptam pana in ultima secunda a vietii !
Pentru buna ta prietena Liliana Angela , am o rugaciune "speciala" pentru BOLNAVUL DE CANCER al Parinteliui Calciu :


"Doamne Iisuse Hristoase, Mantuitorul meu, stiu ca nu sunt vrednic sa intri sub acoperisul sufletului meu, pentru ca n'am facut nimic bun care sa-mi aduca aceasta bucurie, dar sunt si eu zidirea Ta, desi nu am urmat poruncile tale. Iarta-ma, Stapane, intoarce-Ti fata spre mine si nu lua in seama rautatile mele pe care in toata ziua, cu nesocotinta le-am facut.
Vindeca-mi boala, alunga neputinta trupeasca si sufleteasca ce m'au coplesit, alunga-mi fierbinteala inimii si a mintii, lungeste-mi zilele, mai da-mi o vreme de pocainta si ma voi intoarce cu toata inima spre Tine, Facatorule al meu si Dumnezeu. Stiu ca toate sunt cu putinta la Tine si daca nu m'am vindecat pana acum este pentru ca nu Te-am cautat cu toata fiinta mea. Ca inca mai sunt cutreierat de indoieli si de razvratiri. Stiu, Doamne, ca nu ma voi putea ruga daca Tu nu-mi vei trimite duhul rugaciunii, duhul pocaintei, duhul parerii de rau pentru tot ce am gresit. Nu lua in seama pacatele tineretii mele, nici ale parintilor mei, ci primeste numai strigatul meu de durere si ma ocroteste impotriva desnadejdii. Aprinde-mi rugaciunea mea ca pe flacara care sa-mi curete pacatele; asculta cuvantul meu de iertare care sa intre in urechile Tale Sfinte si sa ma primesti ca pe Fiul Risipitor, caci in desfatari pacatoase am cheltuit viata mea. Ajuta-ma sa-mi recastig viata, iarta-ma, iubeste-ma cum Tatal si-a iubit Fiul Risipitor cand s'a reintors la el; cauta-ma ca pe o oaie pierdute, adu-ma inapoi la staulul Tau - Sfanta Biserica - si spune-mi ca slabanogului de la Scaldatoarea Vitesda: Ridica-te, ia-ti patul si umbla.
Si ma voi ridica din patul durerii mele, voi pune la picioarele tale viata mea si sanatatea pe care Tu mi-o redai si fara incetare voi lauda numele Tau cel sfant, al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
"
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote