View Single Post
  #10  
Vechi 06.12.2010, 16:29:35
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ladyanda Vezi mesajul
Stau si ma intreb ce simte un om cand face rau, si vorbesc de acel rau gandit, intentionat, acel rau facut constient.
Motive, scopuri se gasesc pentru a face rau dar ma intereseaza ce simte omul cand savarseste acest fapt si dupa ce simt... Satisfactie? Mandrie? Se simte erou?
Si eu m-am intrebat de foarte multe ori acelasi lucru ca si time...ce simte omul cand face rau..intentionat...neintentionat....greu de facut o diferenta....mai ale de cel sau cea care a primit "loviturile".........? Raul facut DOARE,indiferent in ce fel sau in ce scop este facut.Cum se face diferenta intr-e un rau facut intentionat si unul facut neintentionat....pai simplu...cel sau cea care a facut raul asupra aproapelui sau...isi cere iertare SINCER pentru ce a facut si NU MAI REPETA acceasi greseala asupra aproapelui....ba chiar se straduieste sa nu ii mai greseasca cu nimic de atunci incolo.....
Stii.....oricine poate gresi...nu suntem Dumnezeu....important este ca atunci cand gresim (uneori putem gresi grav....foarte grav........si il putem rani de moarte pe cel sau cea de langa noi....) sa existe o SINCERA si ADEVARATA pocainta.....si ceea ce este cel mai important....sa nu ne cerem iertare numai OMULUI caruia i-am gresit,ci in primul rand si mai ales lui DUMNEZEU........pentru ca Lui in primul rand i-am gresit...si dupa aia aproapelui.....altfel daca ne pare rau numai in fata omului....greseala se va repeta...din nou si din nou...........rezulta ca fara POCAINTA nu exista parere de rau adevarata fata de pacat......parerea de rau fata de raul facut trebuie sa aduca cu ocazia asta (daca tot a fost facut...macar cel sau cea care a facut sa fie DESTEPT ( ca sa nu zic "smecher"..:))) ) din punct de vedere spiritual si sa "impuste 'doi iepuri dintr-o data...........sa isi ceara o iertare SINCERA fata de cel caruia sau careia i-a gresit...DAR..in acelasi timp,prin cainta si pocainta ADEVARATA sa se apropie de Dumnezeu.......ca sa aiba STANCA de care sa se sprijine pentru a nu mai gresi din nou............

In CREDINTA ,ca si armata...se spune ca nu trebuie sa fii destept decat 5 munute......in armata ca sa te faci "inteles" de catre superiori,in credinta ca sa indrepti niste lucruri pe care le credeai pierdute si imposibil de recuperat......sau pe care credeai ca le poti recupera fara ajutorul si sprijinul lui Dumnezeu......5 minute de ''desteptaciune" sau de TREZIRE spirituala...poate sa "salveze" o viata petrecuta in facere de rau si indepartare de Dumnezeu.........cu unica conditie sa fie SINCERA............ :)

Ce simte omul cand face rau...........nu putem sti .....decat ce simtim noi atunci cand facem un RAU......pentru ca suntem oameni ...si gresim......Tu ce simti....? Eu ce simt....? El sau ea ce simte....?
Nu pot sa spun decat de mine.......da recunoasc,am facut si rau constient.....si am simtit.....NIMIC!!!! Da,nimic........decat gol........fara sens.......
Da,pot fi oameni care atunci cand fac un rau pot simti satisfactie sau madrie......DAR....senzatia TRECE..........si dupa aia incep remuscarile si parerea de rau.......si cine nu va experimenta aceste lucruri de buna voie,DUMNEZEU il va FORTA sa faca asta prin diferite lovituri primite in viata........multi s-au intors asa din ratacire...fortati de boli sau alte necazuri........

Scuze daca m-am intins prea mult....... :)
Reply With Quote